Artykuł
Pracownik w wieku przedemerytalnym – zasady ochrony przed zwolnieniem z pracy
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Takiemu pracownikowi nie można wypowiedzieć umowy o pracę nawet w przypadku, gdy rozwiąże się ona już po upływie okresu ochrony. Osiągnięcie wieku przedemerytalnego nie chroni natomiast przed rozwiązaniem wcześniej wypowiedzianej umowy o pracę.
Pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jest w praktyce określany jako pracownik w wieku przedemerytalnym. Takiemu pracownikowi pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę (art. 39 Kodeksu pracy). Dotyczy to tylko sytuacji, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Wiek emerytalny i okres ochronny
Ze względu na to, że powszechny wiek emerytalny wynosi obecnie dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat, okres szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę obejmuje kobiety-pracownice w wieku 56-60 lat i mężczyzn-pracowników w wieku 61-65 lat.
Przykład
Pracownik urodził się 2 czerwca 1961 r., zatem 65-letni wiek emerytalny osiągnie 2 czerwca 2026 r. Ochrona przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę przez pracodawcę będzie obowiązywała w okresie od 2 czerwca 2022 r. do 1 czerwca 2026 r.
Przykład
Pracownica urodziła się 8 października 1966 r., zatem 60-letni wiek emerytalny osiągnie 8 października 2026 r. Ochrona przed wypowiedzeniem jej umowy o pracę przez pracodawcę będzie obowiązywała w okresie od 8 października 2022 r. do 7 października 2026 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right