Jak uwzględnić w podstawie zasiłkowej dodatek funkcyjny, którego wypłaty czasowo zaprzestano
PROBLEM
Przeprowadzamy w naszej firmie audyt dotyczący ustalania wynagrodzeń, zasiłków i innych świadczeń przysługujących pracownikom za okres ostatnich 3 lat. Jeden z pracowników objęty audytem był niezdolny do pracy w styczniu 2021 r. Do ustalenia podstawy wymiaru jego świadczenia chorobowego zostało przyjęte wynagrodzenie za okres od stycznia do grudnia 2020 r.
Pracownik ten pobierał w 2020 r. dodatek funkcyjny, który jest pomniejszany o okresy niezdolności do pracy (nie jest wypłacany „obok” świadczeń chorobowych). Dodatek funkcyjny przysługiwał w okresie od stycznia do czerwca 2020 r., a od lipca do listopada 2020 r. pracownik nie miał do niego prawa. Ponownie dodatek funkcyjny (z tytułu pełnienia kolejnej, innej niż poprzednio funkcji) został przyznany pracownikowi od grudnia 2020 r. i nadal miał on do niego prawo w trakcie pobierania świadczeń chorobowych od stycznia 2021 r.
Czy dodatek funkcyjny powinien zostać uwzględniony w wynagrodzeniu z 2020 r., przyjętym do ustalenia podstawy świadczenia chorobowego z tytułu niezdolności do pracy przypadającej w styczniu 2021 r.? Czy dla uwzględnienia tego dodatku w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych ma znaczenie okoliczność, że do czerwca 2020 r. przysługiwał z tytułu pełnienia innej funkcji niż powierzona od grudnia 2020 r.?