Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2022-06-30
Artykuł aktualny
do 2022-06-30
Data publikacji: 2021-09-13

Zasady wynagradzania pracowników w razie przeniesienia do innej pracy

W razie powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, jego wynagrodzenie nie może ulec obniżeniu. Przy weryfikacji wynagrodzenia należy korzystać z zasad kalkulowania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że pracownik z powodu realizowania innych niż do tej pory zadań służbowych nie może być stratny finansowo nie tylko na pensji zasadniczej, ale również na innych składnikach płacowych, takich jak chociażby premie.

Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż wskazana w umowie o pracę, bez obowiązku wypowiadania mu dotychczasowych warunków pracy lub płacy ani zmieniania ich odrębnym porozumieniem, jeżeli:

  • nastąpi to maksymalnie na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym - Sąd Najwyższy w wyroku z 3 września 2019 r. (I PK 105/18, BSN-IPiUS.2020/5-6/24) przyjął, że powierzenie innej pracy może obejmować łącznie okres następujących kolejno po sobie 6 miesięcy, jeśli przypada on ściśle od 1 października 1 roku do 31 marca następnego roku, albowiem w takim przypadku zarówno w pierwszym jak i w drugim roku kalendarzowym praca inna niż określona w umowie o pracę zostanie powierzona pracownikowi na okres do 3 miesięcy,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00