Wyrok SN z dnia 3 września 2019 r., sygn. I PK 105/18
Powierzenie pracownikowi innej pracy "na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym" - w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy (art. 42 § 4 k.p.) - może oznaczać, że w jednym roku kalendarzowym praca inna niż określona w umowie o pracę zostanie powierzona pracownikowi na okres do 3 miesięcy (nie dłuższy niż 3 miesiące) i w kolejnym (bezpośrednio następnym) roku kalendarzowym również na okres do 3 miesięcy (nie dłuższy niż 3 miesiące), co ostatecznie spowoduje, że w szczególnych sytuacjach (uzasadnionych potrzebami pracodawcy) powierzenie innej pracy obejmie łącznie okres następujących kolejno po sobie 6 miesięcy (od 1 października jednego roku do 31 marca następnego roku). Nie narusza to art. 42 § 4 k.p. ani nie stanowi obejścia prawa (art. 58 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.), jeżeli wymagają tego usprawiedliwione, obiektywnie istniejące potrzeby pracodawcy.
Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy może służyć w szczególności przygotowaniu się pracodawcy do dokonania właściwej czynności prawnej, uzasadnionej zmianami organizacyjnymi (zmianami w strukturze zakładu pracy, zmianami schematu organizacyjnego i regulaminu, w tym likwidacją stanowiska pracy zajmowanego dotychczas przez pracownika), czyli wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1-2 k.p.), zwłaszcza gdy pracodawca ma świadomość, że pracownik jest szczególnie chroniony - np. jako działacz związkowy (członek zarządu zakładowej organizacji związkowej wskazany przez tę organizację jako jej przedstawiciel reprezentujący zakładową organizację związkową w relacjach z pracodawcą) oraz jako radny rady gminy - a zatem przygotowanie się do wypowiedzenia mu warunków pracy musi trwać ze względu na konieczność uzyskania zgody właściwego organu.
Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 5-6/2020
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z powództwa M. B. przeciwko „Uzdrowisku (...)” Spółce Akcyjnej w R. o ustalenie i odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 września 2019 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w N. z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. akt IV Pa (...),