Artykuł
Organizacja pracy w sezonie urlopowym – obowiązki pracodawcy
W okresie urlopowym pracodawcy muszą tak zorganizować pracę, aby możliwe było normalne funkcjonowanie zakładu pracy. Nieobecni pracownicy mogą być zastępowani zarówno przez pracowników zakładu niekorzystających w tym czasie z urlopów, jak i pracowników zatrudnianych w celu takiego zastępstwa.
Zapewnienie normalnego funkcjonowania zakładu pracy w sezonie urlopowym polega przede wszystkim na racjonalnym planowaniu urlopów wypoczynkowych. Co do zasady, każdy pracodawca ma obowiązek opracowania planu urlopów, który określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Plan urlopów ustala się biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Pracodawca nie jest związany wnioskami pracowników, gdy kolidują one z zapewnieniem normalnego toku pracy. W przypadku odmowy udzielenia urlopu we wnioskowanym terminie pracodawca uzgadnia z pracownikiem inny termin jego wykorzystania.
Pracodawca, który rezygnuje z ustalania planu urlopów, ustala termin urlopu indywidualnie po porozumieniu z pracownikiem.
Rolą pracodawcy jest takie planowanie wykorzystania urlopów przez pracowników, aby ich nieobecność w pracy nie zakłócała normalnego toku pracy.
Zorganizowanie zastępstwa na czas urlopu nie jest obowiązkiem pracownika. To pracodawca musi zapewnić odpowiednią organizację pracy oraz zadbać o ciągłość funkcjonowania zakładu pracy. Pracodawca nie może nakładać na pracownika wnioskującego o udzielenie urlopu obowiązku wskazania pracownika, który zastąpi go w tym okresie.
Zastępstwo za nieobecnego pracownika może być realizowane na kilka sposobów:
- powierzenie pracy innym pracownikom tego samego zakładu pracy,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right