Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2019-12-02
Data publikacji: 2019-12-02

DGP: Płatności kartą inaczej w białej liście, inaczej w split paymencie

Podejście MF jest niekonsekwentne, ale takie mamy przepisy. Eksperci wskazują jednak, że polskie regulacje o obowiązkowym MPP, które narzucają płatność przelewem, mogą być niezgodne z unijnym prawem.

Połączenie zmian związanych z białą listą i obowiązkowym split paymentem powoduje, że część przedsiębiorców czuje się zagubionych. Rozwiązania przyjęte na potrzeby białej listy nie korelują bowiem z tymi dotyczącymi obowiązkowej podzielonej płatności. Dobitnym tego przykładem są płatności kartami. Z przepisów dotyczących białej listy wynika, że zapłata kartą jest możliwa. Natomiast regulacje dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (MPP) dopuszczają wyłącznie przelew. A takie ograniczenie zdaniem ekspertów może być niezgodne z decyzją derogacyjną, w której Rada UE pozwoliła Polsce na stosowanie obowiązkowej podzielonej płatności.

Co innego wykaz, co innego MPP

W opublikowanych na stronie www.podatki.gov.pl wyjaśnieniach dotyczących białej listy i modelu podzielonej płatności Ministerstwo Finansów tłumaczy, że jeśli chodzi o białą listę, to płatności kartami nie są uznawane za „płatności dokonane przelewem”, tzn. nie są objęte przepisami dotyczącymi wykazu podatników VAT. Tym samym – dodaje MF – skoro nie jest to przelew, lecz zlecenie płatnicze, czyli oświadczenie płatnika lub odbiorcy skierowane do jego dostawcy, które zawiera polecenie wykonania transakcji płatniczej, to zapłacenie kartą lub pay-by-linkiem nie będzie skutkować poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych (utratą kosztów uzyskania przychodu). Innymi słowy, można zapłacić kontrahentowi kartą i zaliczyć wydatek do kosztów. W takim przypadku nie poniesie się konsekwencji podatkowych, którymi od 1 stycznia przyszłego roku będzie brak prawa do zaliczenia wydatku opłaconego na konto spoza wykazu do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym (PIT lub CIT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00