DGP: 100 zmian dla firm. Cel osiągnięty
Podpisanie przez prezydenta nowelizacji kodeksu spółek handlowych wprowadzającej prostą spółkę akcyjną oznacza, że zapowiadany jeszcze w 2016 r. pakiet został właśnie w całości przyjęty. Przedsiębiorcy głównie chwalą, ale sugerują, że gdzieniegdzie konieczne są poprawki
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uwielbia przygotowywane przez siebie rozwiązania ustawowe nazywać pakietami. I tak uchwalono pakiet Konstytucja biznesu, pakiet MSP czy pakiet Przyjazne Prawo. Tym pierwszym, dziś już trochę zapomnianym, był jednak najambitniejszy: pakiet 100 zmian dla firm. Zapowiedziany jeszcze w 2016 r. przez ówczesnego ministra Mateusza Morawieckiego. I wiadomo już, że zrealizowany w wyznaczonym terminie, czyli do końca trwającej jeszcze kadencji Sejmu.
DGP postanowił przyjrzeć się najistotniejszym rozwiązaniom i zapytać przedsiębiorców o to, jak sprawdzają się one w praktyce.
Sukcesja biznesu
Niemal jednogłośnie organizacje biznesu uważają, że najlepszą ustawą z pakietu 100 zmian dla firm jest ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1629). Najistotniejszym jej elementem było stworzenie instytucji zarządcy sukcesyjnego. To osoba, która poprowadzi biznes po zmarłym przedsiębiorcy do czasu załatwienia wszelkich formalności spadkowych przez rodzinę. Może to być jeden z członków rodziny, ale równie dobrze może to być osoba obca, która specjalizuje się w prowadzeniu biznesów. Ustawa przewiduje również, że zarządca sukcesyjny może posługiwać się oznaczeniami zmarłego przedsiębiorcy oraz korzystać z firmowego rachunku bankowego. A koncesje, zezwolenia i licencje mogą być wykonywane przez zarządcę, a następnie zostaną przeniesione na następcę prawnego przedsiębiorcy.