Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2019-04-12
Data publikacji: 2019-04-12

Uproszczone APA rozczarowują. Koszty usług niematerialnych nadal będą problemem

Ministerstwo Finansów chce, aby podatnicy mogli łatwiej rozstrzygać spory o podwójne opodatkowanie i zawierać z fiskusem uprzednie porozumienia cenowe. Planowane ułatwienia – chociaż potrzebne – mogą jednak okazać się niewystarczające. Resort finansów zajął się nie tylko uproszczonymi APA, ale też zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami chce uporządkować przepisy dotyczące rozwiązywania sporów o podwójne opodatkowanie dochodów. Nie wynika to jednak z dobrej woli fiskusa, lecz z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy

Firmom prowadzącym działalność w dwóch lub większej liczbie państw bacznie się przyglądają nie tylko polskie organy podatkowe. Przy czym celem fiskusa bez względu na długość i szerokość geograficzną jest oczywiście wytropienie podatników, którzy korzystają z niedozwolonych optymalizacji podatkowych. Niestety, skutkiem nadmiernej aktywności urzędników może być podwójne opodatkowanie zysków w różnych państwach, co niekorzystnie wpływa na opłacalność prowadzonej przez firmy działalności. A przecież nie chodzi o to, aby tworzyć niepotrzebne bariery dla transgranicznych operacji gospodarczych, które w czasach postępującej globalizacji są czymś zupełnie normalnym i wręcz pożądanym.

Na szczęście firmy nie są skazane jedynie na łaskę fiskusa. Aby ograniczyć ryzyko podwójnego opodatkowania, mogą zawrzeć uprzednie porozumienie cenowe, a jeśli już dojdzie do sporu – skorzystać z jednej z dwóch procedur przewidzianych w umowach międzynarodowych. Szkopuł tkwi w tym, że – jak zwracają uwagę eksperci – istniejące narzędzia mające prowadzić do eliminacji podwójnego opodatkowania w praktyce nie przynoszą zadowalających rezultatów. Długotrwałość postępowań, brak pewności co do ich wyniku, a w przypadku uprzednich porozumień cenowych także wysokie koszty – to wszystko skutecznie zniechęca podatników do korzystania z obecnych procedur.

Dobrze więc, że problem ten dostrzegło też Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. I nawet jeśli nie będzie to panaceum na wszystkie bolączki firm w tym zakresie, to bez wątpienia korzystne dla podatników będzie wprowadzenie postępowania w sprawie uproszczonych porozumień cenowych oraz nowej procedury rozstrzygania sporów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania. Aczkolwiek i tutaj pewne rozwiązania można by jeszcze poprawić..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00