Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-03-12

Jak prawidłowo nałożyć karę porządkową na pracownika

Pracodawca może nałożyć karę porządkową na pracownika, który naruszył swoje obowiązki lub dyscyplinę pracy. Najpierw jednak musi wysłuchać pracownika. Po nałożeniu kary porządkowej pracodawca zobowiązany jest do pisemnego zawiadomienia pracownika o tym fakcie. Na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona kara porządkowa, pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę.

W przypadku naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub dyscypliny pracy pracodawca dysponuje dość szerokim katalogiem sankcji, które może zastosować wobec pracownika. W zależności od wagi przewinienia pracodawca może pracownika zwolnić za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, obniżyć jego stanowisko pracy lub wynagrodzenie w drodze wypowiedzenia warunków w pracy i płacy, pozbawić premii lub nagrody albo zastosować kary porządkowe. Należy też pamiętać, że według wyroku Sądu Najwyższego z 26 lipca 1979 r. (I PR 64/79, OSNC 1980/1-2/17) „w świetle obowiązujących przepisów prawa pracy wypowiedzenie warunków płacy wprawdzie nie jest karą porządkową, ale może być środkiem dyscyplinującym”.

Rodzaje kar porządkowych

Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

  • karę upomnienia,
  • karę nagany

- art. 108 § 1 ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00