BHP. Obowiązki pracodawców
Wstęp
Zapewnienie właściwych, bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy oraz podmiotu zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów bhp pracodawcom grozi kara grzywny. Może ona wynieść od 1000 do 30 000 zł (art. 283 Kodeksu pracy).
Publikacja zawiera opis podstawowych obowiązków pracodawców, jakie mają oni wobec pracowników w zakresie bhp. Przedstawione w niej zostały m.in.:
● zasady kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie,
● warunki przeprowadzania szkoleń bhp,
● obowiązki pracodawcy wobec pracowników pracujących przy monitorach ekranowych,
● obowiązki pracodawcy w zakresie wypadków przy pracy,
● zasady tworzenia służby bhp,
● obowiązki pracodawców w zakresie przyznawania odzieży i obuwia roboczego,
● tryb przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego,
● obowiązki bhp wobec osób pracujących na umowy cywilnoprawne.
Publikacja została ponadto wzbogacona o najważniejsze akty prawne z zakresu bhp, m.in. wyciąg Kodeksu pracy dotyczący przepisów bhp oraz wybrane rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy z zakresu bhp.
Podstawowe obowiązki stron stosunku pracy w zakresie bhp
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest obowiązek zapewnienia przez pracodawcę pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (art. 15 Kodeksu pracy).
Pracodawca jest ponadto zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistom spoza zakładu pracy (art. 207 § 1 Kodeksu pracy).
Do podstawowych obowiązków pracodawcy w ramach ochrony zdrowia i życia pracowników należy zaliczyć w szczególności: