Porada
Jak poprawnie stosować rozliczenia międzyokresowe
Rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów to kategorie występujące w szczególnych sytuacjach. W trakcie roku obrotowego możliwe jest otrzymywanie przychodów i poniesienie kosztów w momentach innych niż okres sprawozdawczy. Wymagają one albo rozliczenia w czasie, albo odroczenia do rozliczenia w następnych okresach sprawozdawczych. Jak poprawnie rozliczać koszty i przychody w czasie lub jak dokonać ich odroczenia?
W przypadku rozliczeń międzyokresowych istotne znaczenie ma przede wszystkim zasada współmierności przychodów i kosztów oraz zasada ostrożności (zgodnie z art. 7 ustawy o rachunkowości). Konsekwencją stosowania tych zasad rachunkowości jest prezentowanie czynnych i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, określonych w art. 39 ustawy o rachunkowości, a także dokonywanie rozliczeń międzyokresowych przychodów w sposób określony w art. 41 uor. Rozliczenia międzyokresowe przekładają się na otrzymanie danych rzeczywistych w danym okresie sprawozdawczym.
Ustawa o rachunkowości daje możliwość uproszczenia w tym zakresie: jeżeli dana operacja gospodarcza nie wywiera istotnie ujemnego wpływu na sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy, jednostka może poniesione koszty i przychody odnieść bezpośrednio w odpowiednie koszty/przychody działalności w dacie poniesienia (bez kwalifikowania ich do rozliczeń międzyokresowych kosztów/przychodów).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right