Porada
Praktyczne uwagi o nabywaniu i wdrażaniu systemów informatycznych do prowadzenia biznesu, w tym rachunkowości
Wdrożenie i eksploatacja systemów informatycznych biznesu, w tym szczególnie rachunkowości, stanowią ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców. Jest to złożony proces, który wymaga doświadczenia: jak skutecznie negocjować umowy, jak efektywnie wdrożyć wybrany system, żeby uniknąć pułapek związanych z wyborem nowego systemu informacyjnego.
Prawidłowe zorganizowanie formalnych relacji między dostawcą i odbiorcą systemu informatycznego wspomagającego prowadzenie biznesu ma olbrzymie znaczenie dla satysfakcjonującej obie strony długoterminowej współpracy. Wymiana dużego i złożonego systemu informatycznego jest przedsięwzięciem zazwyczaj skomplikowanym, kosztownym i ryzykownym. Dlatego częstą praktyką jest "przymusowe" kontynuowanie przez długie lata współpracy między dostawcą systemu informatycznego i podmiotem korzystającym z systemu. Dostawca i użytkownik systemu są od siebie wzajemnie uzależnieni, a ich sukces biznesowy w dużym stopniu zależy od prawidłowo skonstruowanej umowy, określającej ich podstawowe relacje w zakresie usług informatycznych.
Pułapki negocjowania formalnych warunków współpracy
Warto zauważyć, że podczas negocjacji formalnych warunków współpracy to dostawca ma na ogół przewagę w konstruowaniu warunków umowy związanej z wdrażaniem i dalszym serwisowaniem czy rozwojem systemu, wynikającą z doświadczenia. Ma on za sobą udział w licznych przetargach, wielu negocjacjach na temat kierunku dostosowania systemów informatycznych do potrzeb klientów oraz formułowaniu i negocjowaniu umów z klientami. To dostawca wie z dotychczasowej praktyki, które zapisy dobrze zabezpieczyły jego interesy, a które stwarzają szczególne dla niego ryzyko.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right