Data publikacji: 31.01.2024
Nieruchomości w firmie – sprzedaż, aport, wycofanie z działalności
Sposób rozliczenia VAT od nieruchomości zależy przede wszystkim od sposobu jej nabycia, a następnie użytkowania. Pierwszym krokiem powinno być zawsze ustalenie, czy taka czynność podlega w ogóle VAT. Następnie ustalamy stawkę VAT. Często przy sprzedaży ma zastosowanie zwolnienie z VAT, ale w niektórych przypadkach możemy z niego zrezygnować.
Z publikacji dowiesz jak rozliczyć VAT od sprzedaży nieruchomości zarówno firmowej jak i należącej do majątku prywatnego. I tak:
- Dokonując dostawy nieruchomości, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy w ogóle podlega VAT. Następnie trzeba przystąpić do ustalania stawki VAT lub ewentualnego zwolnienia.
- Jeżeli nieruchomość kupuje firma, to jej późniejsza sprzedaż zawsze stanowi dostawę towarów podlegającą VAT.
- Jeśli prywatna nieruchomość była wykorzystywana do działalności gospodarczej lub rolniczej, jej sprzedaż podlega VAT.
- Sprzedaż prywatnej nieruchomości nie podlega VAT pod warunkiem, że sprzedawca nie działa jako profesjonalny podmiot zajmujący się obrotem nieruchomościami. Dlatego w każdym przypadku wymagana jest ocena, czy podejmowane działania przygotowujące nieruchomość do sprzedaży mają charakter profesjonalny.
- Sprzedaż udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT na takich samych zasadach jak sprzedaż całej nieruchomości.
- Grunt jest opodatkowany na takich samych zasadach jak posadowiony na nim budynek lub budowla.
- Gdy ustalimy, że dostawa podlega VAT, należy ustalić stawkę VAT lub zwolnienie, które należy zastosować.
- Gdy przedmiotem sprzedaży są nieruchomości wykorzystywane do działalności opodatkowanej lub mieszanej, podatnik może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 albo pkt 10a ustawy o VAT. Z pierwszego z tych zwolnień można zrezygnować.
- Gdy nie możemy zastosować zwolnienia z VAT, to dostawa jest opodatkowana stawką 23%, chyba że jest to nieruchomość zaliczana do budownictwa społecznego. Wtedy stosujemy stawkę 8%.
Dokonując dostawy nieruchomości, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy w ogóle podlega ona VAT. Następnie trzeba przystąpić do ustalania stawki VAT lub ewentualnego zwolnienia.