Opodatkowanie najmu krótkoterminowego
Popularnym źródłem osiąganych przez podatników przychodów jest najem krótkoterminowy. W niniejszej publikacji opisujemy zasady opodatkowania najmu krótkoterminowego podatkami dochodowym i VAT, jak również zasady opodatkowania przedmiotów najmu krótkoterminowego podatkiem od nieruchomości.
1. Pojęcie najmu krótkoterminowego
Obowiązujące przepisy, w szczególności przepisy prawa podatkowego, nie definiują pojęcia najmu krótkoterminowego. Bazując na potocznym rozumieniu tego pojęcia, wskazać należy, że najem jest najmem krótkoterminowym, jeżeli spełnia łącznie dwa warunki:
- przedmiotem najmu jest budynek, lokal lub ich część (np. pokój) przeznaczone na zakwaterowanie osób; w dalszej części opracowania takie budynki, lokale i ich części nazywane będą nieruchomościami,
- umowa najmu zawierana jest na krótki okres.
Odnośnie drugiego warunku wskazać należy, że istnieją wątpliwości, kiedy świadczone usługi najmu zawierane są „na krótki okres”, a w konsekwencji są usługami najmu krótkoterminowego, kiedy zaś najem ma charakter długoterminowy.
Mając to na uwadze, zauważyć należy, że z wyjaśnień do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) wynika, iż w przypadku większości usług związanych z zakwaterowaniem do usług tych należą usługi świadczone w cyklu dziennym lub tygodniowym. Ponieważ czynnikiem pozwalającym odróżnić usługi najmu krótkoterminowego od usług najmu terminowego jest cykl świadczenia tych usług, w ocenie autora:
- usługi wynajmu świadczone w cyklach dziennych lub tygodniowych są usługami najmu krótkoterminowego,
- usługi wynajmu świadczone w dłuższych cyklach, w szczególności w cyklach miesięcznych lub rocznych, są usługami najmu długoterminowego.
Podmiot A wynajął lokal mieszkalny na 10 dni. Świadczona przez niego usługa najmu jest usługą najmu krótkoterminowego.
Podmiot B wynajął lokal mieszkalny na 10 miesięcy. Świadczona przez niego usługa najmu jest usługą najmu długoterminowego.
Zdarzyć się również może, że usługa najmu zostanie zawarta na wiele dni (np. na 365 dni) czy tygodni (np. na 10 tygodni). W ocenie autora takie usługi „podszywają” się jedynie pod usługi najmu krótkoterminowego, będąc w istocie usługami najmu długoterminowego.