2. Jak ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek. Należy ją ustalić w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń występujących u danego płatnika składek. Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest bowiem w całości finansowana ze środków płatnika składek. Powiązanie jej wysokości z poziomem występującego u płatnika bezpieczeństwa pracy ma na celu zachęcenie do podnoszenia tego poziomu.
Aktualne zasady ustalania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe obowiązują od 1 stycznia 2003 r. Wprowadziła je ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa).
Rok składkowy
Pierwszą z zasad różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych podmiotów jest to, że stopę tę ustala się na dany rok składkowy. Rok składkowy trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Oznacza to, że 1 kwietnia 2007 r. rozpoczyna się nowy rok składkowy. Przez wszystkie miesiące tak określonego roku składkowego płatnik musi opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe według obowiązującej go stopy procentowej. Nie ma w tym zakresie znaczenia okoliczność, że w trakcie roku składkowego uległy zmianie te parametry, które służyły wyliczeniu stopy procentowej składki na dany rok składkowy (np. liczba ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego, kod PKD).
Liczba ubezpieczonych i rejestr REGON