Artykuł
Porządki w podatku od nieruchomości mogą zamieszać w dochodach gmin
Zmiany w przepisach dotyczących podatków i opłat lokalnych wpłyną na zasobność gminnych budżetów. Gminy stracą na opodatkowaniu garaży podziemnych. Inaczej opodatkowane będą też bezdotykowe myjnie samochodowe, a także biogazownie i urządzenia budowalne. Przedstawiamy wybrane zagadnienia związane z nowelizacją podatków i opłat lokalnych, które jednostki samorządu terytorialnego powinny przeanalizować na przełomie roku.
Prezydent RP 27 listopada 2024 r. podpisał ustawę z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (dalej: nowelizacja), a 29 listopada 2024 r. została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 1757. Oznacza to, że zmiany w opodatkowaniu nieruchomości wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.
Data ta jest istotna, bo gdyby przepisy nie weszły w życie w tym terminie, zapanowałby chaos legislacyjny, związany z utratą mocy obowiązującej przez dotychczasową definicję budowli oraz zakwestionowaniem dotychczasowego sposobu opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych (co ma związek z dwoma wyrokami Trybunału Konstytucyjnego: z 4 lipca 2023 r. o sygn. SK 14/21 oraz z 18 października 2023 r. o sygn. akt SK 23/19). W toku prac legislacyjnych Ministerstwo Finansów podkreślało, że proces zmiany przepisów ma polegać przede wszystkim na zagwarantowaniu ich konstytucyjności (wyeliminowaniu z definicji podatkowych odesłania do przepisów prawa budowlanego oraz zagwarantowaniu większej określoności regulacji). Ponadto w publicznych wypowiedziach przekonywało, że nowelizacja dąży do zachowania podatkowego status quo. Innymi słowy, projektodawca nie chciał ingerować w zakres opodatkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right