Artykuł
zdrowie
Liczba porodów nie świadczy o jakości
Wśród porodówek niespełniających ministerialnego kryterium liczby 400 porodów rocznie są te najwyżej oceniane przez rodzące
Tylko 60 proc. kobiet ma ustalony plan porodu przy przyjęciu do szpitala
Aż siedem z 31 publicznych porodówek z oceną powyżej 80 pkt na 100 w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku za 2023 r. nie spełnia ministerialnego progu 400 porodów na rok, który miałby decydować o tym, czy oddział podpisze umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i będzie nadal finansowany ze środków publicznych.
Wśród liderów jakości niespełniających warunku ilościowego jest sklasyfikowany na drugim miejscu w rankingu Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej z punktacją 85 pkt na 100 (najwięcej – 86 pkt – uzyskał SPZOZ w Myszkowie na Śląsku). Kryterium nie spełnia też zajmujący czwartą pozycję SPZOZ w Hrubieszowie (83/100), SPZOZ Szpital Powiatowy w Lipsku na Mazowszu (82/100), Szpital Mrągowski (81/100) w Warmińsko-Mazurskiem i SPZOZ w Głubczycach na Opolszczyźnie (80/100). Według naszych rozmówców w Fundacji Rodzić po Ludzku ewentualna likwidacja tych placówek byłaby nie do pomyślenia dla kobiet, które przyjeżdżają tam rodzić nawet z odległych miejscowości.