orzeczenia
Utrzymanie dróg z 23-proc. VAT, ale prymat ma zasada zaufania do organów państwa
Utrzymanie dróg jest usługą kompleksową, ale fiskus nie może żądać 23 proc. VAT, gdy państwowy organ zamawiający narzucił spółce rozbicie usług na poszczególne rodzaje prac (z przewagą 8-proc. stawki VAT), a ta nie miała możliwości zmiany warunków umownych – orzekł NSA w pięciu wyrokach
W szóstym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się do kwestii dodatkowego zobowiązania podatkowego, czyli de facto sankcji za to, że firma zastosowała 8-proc. VAT zamiast 23-proc.
Wszystkie te wyroki dotyczą głośnego sporu o to, jaką stawkę VAT powinny były wykazywać na fakturach firmy, które wygrały przetargi na utrzymanie dróg. We wszystkich tych sprawach zamawiającym była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Każdy z sześciu wyroków NSA dotyczył tej samej spółki świadczącej usługi całorocznego utrzymania dróg. Problem polegał na tym, że nie traktowała ona usługi jako kompleksowej i do części prac stosowała stawkę 8 proc. (np. dla usług odśnieżania i usuwania oblodzenia, usuwania chwastów i utrzymania trawników, sprzątania ulic, usuwania odpadów, czyszczenia i sprzątania).