Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-25

rozmowa

To, co miało 
być wyjątkiem, 
staje się zasadą

Na rynek pracy wchodzi coraz mniej młodych, świadczenia pobieramy zaś coraz dłużejNa rynek pracy wchodzi coraz mniej młodych, świadczenia pobieramy zaś coraz dłużej

Jeśli państwo stać na działania ekstra, jak np. 13. czy 14. emerytura, to pojawia się chęć skorzystania z tego. Co nie zmienia faktu, że uderzają one w teoretyczną spójność systemu opartego na zdefiniowanej składce – mówi DGP prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk

Jak pan ocenia sytuację finansową ZUS?

Zbigniew Derdziuk prezes ZUS

Zbigniew Derdziuk prezes ZUS

Samego ZUS jest bardzo dobra, ale oddzielam ją od sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ta jest dużo ciekawsza.

To znaczy jaka?

Jest dobra i zgodna z prognozami. FUS składa się z czterech funduszy: emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego. Łącznie dają one ok. 460 mld zł wydatków tylko w tym roku. System emerytalny jest tak skonstruowany, że fundusz emerytalny ma stały deficyt strukturalny. Z kolei fundusze wypadkowy oraz rentowy mają nadwyżkę.

Z czego wynikają te różnice?

Fundusz emerytalny ma stały deficyt wynikający chociażby ze zmian demograficznych – Polacy żyją coraz dłużej, mamy niższy przyrost naturalny, więc nasze społeczeństwo starzeje się. Obecnie wpłacane składki pokrywają 85,6 proc. wydatków FUS. To dobry wynik. Sytuacja FUS jest stabilna i zgodna z prognozami, które uwzględniają spadek stopy zastąpienia.

Czyli brakuje?

Jak zawsze od 30 lat, w których bywało gorzej. Liczba aktywnych płatników składek i osób ubezpieczonych w ZUS pozostaje stabilna. Wzrosła za to znacząco liczba osób pobierających świadczenia. Obecnie emerytury i renty otrzymuje ok. 8 mln osób. Z kolei na koniec marca br. było 2,9 mln płatników, to oznacza wzrost w porównaniu z końcem 2023 r. o ok. 1,1 tys. Do tego coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce i odprowadza składki. Jest ich ok. 1,2 mln. Dla porównania pod koniec 2015 r. było to zaledwie 185 tys.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00