Rozliczenie roczne za 2022 r.
Podatnicy PIT odliczają dni do końca terminu na roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych. Pomimo że od kilku lat działa usługa Twój e-PIT, dzięki której część z nas nie musi podejmować żadnych działań, a roczne rozliczenie dokonuje się automatycznie, to cały czas ogromna rzesza osób fizycznych w pierwszych miesiącach roku musi odbyć swoją, obecnie najczęściej wirtualną, podróż poprzez rozliczenie podatku za rok poprzedni.

fot. Hadayeva Sviatlana/Shutterstock
fot. Hadayeva Sviatlana/Shutterstock
A początek 2023 r. jest szczególny, bo to właśnie teraz stosowana będzie duża część przepisów wprowadzanych w ramach kolejnych odsłon Polskiego Ładu. Przy czym rozliczenia nie ułatwia szczególnie to, że niektóre spośród modyfikacji pierwszej odsłony Polskiego Ładu miały zastosowanie do 2021 r. i były uwzględniane już w zeznaniach PIT składanych za ten właśnie rok. Po zmianach wprowadzonych z początkiem 2022 r. nastąpiły kolejne zmiany, mające zastosowanie już do dochodów ubiegłego roku. I nawet jeżeli były one w założeniu korzystne dla podatników, nie przynosi to ułatwień w rocznym rozliczeniu podatkowym 2022 r.
Dziś nie prezentujemy szczegółowych zasad sporządzania rocznego rozliczenia krok po kroku. Skupiamy się na tym, co może stwarzać w tym procesie trudności, zwracamy uwagę na najważniejsze zagadnienia, a przede wszystkim na nowości i rozwiązania, z którymi jako podatnicy – oczywiście za sprawą Polskiego Ładu – spotkamy się w rozliczeniu rocznym pierwszy raz. ©℗
Radosław Kowalski
Zasady, o których podatnicy muszą pamiętać
Roczne zeznanie w podatku dochodowym od osób fizycznych – a także odpowiednie w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – składają wszyscy podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy w zakończonym roku uzyskali wyłącznie przychody zwolnione (tzw. PIT-0). W przypadku podatników składających PIT-37 i PIT-38 możliwe jest fizyczne niezłożenie zeznania rocznego – ale wówczas wraz z upływem terminu do złożenia zeznania podatkowego za rok poprzedni nastąpi automatyczne rozliczenie. Czyli formalnie rzecz biorąc, podatnik złoży takie zeznania, z tym że dane będą uwzględnione według tego, co zostało zaprezentowane w przekazanych do organu podatkowego PIT-11 oraz PIT-8C, przy czym dodatkowo uwzględnione będą niektóre informacje z poprzedniego roku (np. ulga prorodzinna). To oznacza, że jeżeli podatnik musi lub chce dokonać zmian w zeznaniu, to powinien zmodyfikować treść zeznania udostępnionego w usłudze Twój e-PIT i dokonać prawidłowego (względnie zgodnego ze swoim zamiarem) rozliczenia rocznego PIT.