Artykuł
Zasada niezależności banków centralnych jest w Europie przestrzegana bardzo rygorystycznie
Genowefa Grabowska: Zapowiedzi postawienia Prezesa NBP przed Trybunałem Stanu są ewidentną presją na konstytucyjny organ, presją, która może utrudniać należyte wykonywanie jego zadań
Jak jest chroniona niezależność Narodowego Banku Polskiego?
Mamy stosowne zapisy prawne zarówno na poziomie polskiego, jak i europejskiego prawa. Chociaż nie mamy w Polsce waluty euro, to jesteśmy narodowym bankiem centralnym państwa należącego do Unii Europejskiej. Banki tych państw tworzą Europejski System Banków Centralnych, o którego kompetencjach stanowią traktaty europejskie. Mamy stosowne przepisy w traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, gdzie opisano czym jest Europejski System Banków Centralnych, kto wchodzi w jego skład, jakie są jego kompetencje i jak powinni zachowywać się jego członkowie, a także – bo to w tym przypadku najistotniejsze – jaką mają ochronę na gruncie międzynarodowym.
W systemie polskim obecną sytuację reguluje Konstytucja RP (art. 227) oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim i o Trybunale Stanu, które wyraźnie definiują pozycję prawną NBP i jego Prezesa, kompetencje, zasady odpowiedzialności.