Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-13

polityka

Premiera Tuska po latach

Exposé krótsze niż w 2007 r., ale mniej konkretne niż w 2011. Z ofertą pojednania i budowy wspólnoty, ale też zapowiedzią rozliczenia PiS – Donald Tusk wystąpił wczoraj przed Sejmem

Spora część exposé to były mniej lub bardziej zawoalowane zapowiedzi „sprzątania po PiS”. Ważną rolę w tym procesie będzie odgrywać nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Tusk podkreślił jego apartyjność, co ma być gwarantem przywrócenia niezależnej prokuratury. Co ciekawe, lider KO nie zapowiedział w sposób klarowny rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, choć może to wynikać nie tyle z wycofania się z kampanijnej obietnicy, ile z obawy, że to wymagałoby zmiany ustawowej, co mógłby zablokować Andrzej Duda.

W obszarze zmian w stanie praworządności Tusk przywołał słowa Romualda Traugutta: „Nie dojdziemy do wolności przez łamanie prawa, ale przez jego przestrzeganie”. Pytanie, na ile w tę myśl wpisywać się będą zapowiedziane przez koalicję działania, które mają m.in. usunąć trzech sędziów dublerów z TK, kilkunastu sędziów wybranych przez poprzedni Sejm do KRS czy szybko zreformować media publiczne. Sam Tusk zapewnił, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem, choć jednocześnie „w sposób szybki i bezwzględny”, natomiast transparentności procesu legislacyjnego ma przypilnować dwóch członków jego gabinetu: Maciej Berek, nowy minister członek Rady Ministrów i były szef Rządowego Centrum Legislacji, oraz nowy szef kancelarii premiera Jan Grabiec.

Szybkie i masywne decyzje

Ale porządki i rozliczenia po rządach PiS mają być prowadzone wielotorowo. Jeszcze przed wylotem na unijny szczyt 14–15 grudnia Donald Tusk wprowadzi swoich ministrów do resortów, a także weźmie udział w Kolegium ds. Służb Specjalnych. – Natura tych spraw wymaga dyskrecji, ale spodziewajcie się decyzji masywnych, szybkich i jednoznacznych – zapowiedział. Już dziś ma się spotkać Kolegium ds. Służb Specjalnych, wezmą w nim udział m.in. minister koordynator Tomasz Siemoniak oraz gen. Radosław Kujawa, który najpewniej będzie sekretarzem Kolegium ds. Służb Specjalnych. Najpewniej już dziś zostaną zdymisjonowani szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wiadomo, że przynajmniej w tej ostatniej kierownictwo samo złoży wnioski o odejście. Spotkanie może mieć m.in. związek z krytykowaną przez nowego premiera decyzją rządu Mateusza Morawieckiego, by zignorować negatywną opinię ABW dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy. Tusk zapowiedział też, że nowy minister aktywów państwowych Borys Budka już szykuje „obszerny raport”, na podstawie którego zostanie przeprowadzony „błyskawiczny audyt” w spółkach Skarbu Państwa. Także w sprawie samorządów lokalnych Tusk zapowiedział odwrócenie centralistycznych tendencji PiS. – Koalicja będzie dzieliła się odpowiedzialnością, środkami, decyzjami, władzą z samorządem każdego szczebla – zapewnił nowy premier.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00