Artykuł
finanse polaków
Edukacja pomoże przekonać do rynku kapitałowego
Rynek kapitałowy daje możliwość dywersyfikacji oszczędności i długoterminowego budowania kapitału. Przede wszystkim na to powinny być nastawione działania edukacyjne – mówi Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych
Na jakim poziomie jest wiedza finansowa Polaków? Na ile rozumiemy zachodzące w gospodarce zmiany i czy jesteśmy do nich przygotowani?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z jednej strony w ostatnich trzech dekadach polscy przedsiębiorcy radzą sobie nieźle, a za ich sprawą rozwija się cała gospodarka. Dotyczy to również minionego 2,5 roku - okresu pandemii, czasu nieprawdopodobnie niskich stóp procentowych, a obecnie bardzo wysokiej inflacji. To świadczy o dobrym rozumieniu zasad ekonomii. Z drugiej strony, gdy o wiedzę z zakresu finansów zapytamy samych Polaków, widzimy bardzo duże braki. W badaniach przeprowadzonych w latach 2020-2021 na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW, jedynie 12 proc. ankietowanych określiło swoją wiedzę finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Najsłabiej wypadły osoby w wieku 18-24 lat, z których 83 proc. przyznało się do małej wiedzy w tym zakresie, oraz mieszkańcy wsi, gdzie podobnej odpowiedzi udzieliło 71 proc. badanych. Podsumowując: z pozoru sytuacja wydaje się dobra, ale jeżeli pyta się o to Polaków, okazuje się, że potrzeby edukacyjne są bardzo duże, a niedosyt wiedzy z zakresu finansów - olbrzymi.