Artykuł
W nowym roku wchodzi w życie reforma systemu ubezpieczeń
Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać zmiany dotyczące ubezpieczenia chorobowego, egzekucji należności do ZUS oraz świadczeń emerytalnych i rentowych
To efekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1621), której głównym celem jest uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych oraz ujednolicenie niektórych rozwiązań dotyczących przyznawania i wypłaty świadczeń. Co prawda obowiązuje ona już od 18 września 2021 r., ale większość kluczowych przepisów wejdzie w życie dopiero od nowym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
ubezpieczenie chorobowe
Nieopłacenie składek w terminie nie wstrzyma automatycznie ubezpieczenia
Nowe przepisy rezygnują z zasady ustawania z mocy prawa dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego, na skutek nieopłacenia składek w terminie. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem (w tym chorobowym) lub jego ustanie nastąpi nie wcześniej, niż płatnik złoży w ZUS (odpowiednio) zgłoszenie lub wyrejestrowanie. Oznacza to, że nie będzie już możliwe objęcie ubezpieczeniami na podstawie tzw. wniosku dorozumianego, tj. gdy składki za dany miesiąc były rozliczone i opłacone w ustawowym terminie. Ubezpieczenia ustaną natomiast w dwóch sytuacjach. Po pierwsze w związku z brakiem tytułu podlegania tym ubezpieczeniom (przykładowo dojdzie do nawiązania stosunku pracy w przypadku ubezpieczeń emerytalnego i rentowego zlecenia w przypadku ubezpieczenia chorobowego). Po drugie na podstawie złożonego wyrejestrowania na dokumencie ZUS ZWUA.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right