Jak rozliczyć w pkpir darowiznę towarów handlowych i wyposażenia
Towary handlowe otrzymane w darowiźnie i przeznaczone do dalszej odsprzedaży należy wpisać w kolumnie 17 pkpir. Podatnik powinien je również ująć w remanencie początkowym oraz na koniec roku podatkowego w remanencie końcowym – jeśli nie zostaną sprzedane. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.
Przy ustalaniu momentu powstania przychodu i kosztu udokumentowanego fakturą ustrukturyzowaną należy brać pod uwagę art. 106na ustawy o VAT, który w sposób szczególny ustala moment wystawiania takich faktur. Takie stanowisko potwierdził MF w odpowiedzi udzielonej redakcji „MONITORA księgowego”.
W przypadku faktur ustrukturyzowanych w kolumnie 3 pkpir „Nr dowodu księgowego” podatnik powinien wpisywać numer faktury nadany przez jej wystawcę, a nie numer wygenerowany przez KSeF. Potwierdził to MF w odpowiedzi udzielonej na pytanie redakcji „MONITORA księgowego”.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (firma produkcyjna) z uwagi na przekroczenie limitu przychodów przeszła od 2022 r. na pełne księgi. Jednocześnie została wspólnikiem dwóch spółek z o.o, które de facto przejęły działalność i pracowników jednoosobowej działalności gospodarczej (produkcja i serwis). Osoba fizyczna w bieżącym roku nie przekroczy limitu do prowadzenia ksiąg handlowych i
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zamierzam przekazać pracownikom paczki i karty przedpłacone. Jak powinnam rozliczyć te upominki w pkpir?
Z uwagi na awarię samochodu musiałem wynająć inny samochód osobowy. Jak rozliczyć wydatki eksploatacyjne dotyczące tego samochodu takie jak paliwo? Samochód ten wykorzystuję również do celów prywatnych.
Prowadzę działalność gospodarczą. Rozliczam ją na podstawie pkpir. We wrześniu 2023 r. od jednego z kontrahentów otrzymałam karę umowną w wysokości 8000 zł. Czy taką karę powinnam wpisać do pkpir? Jeżeli tak, to do której kolumny i kiedy należy ją wpisać?
Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną w sprawie możliwości ewidencjonowania w pkpir wydatków na podstawie faktur, które nie zawierają daty wystawienia. Pierwotnie – w interpretacji indywidualnej z 4 czerwca 2019 r. – Dyrektor KIS zajął stanowisko, że tak wystawiona faktura nie może być podstawą wpisu w pkpir. Szef KAS uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W interpretacji zmieniającej z
Jak zaewidencjonować w pkpir zakup smartfona nabytego za 6200 netto?
Od niedawna prowadzę pkpir metodą uproszczoną. Jestem opodatkowany według skali podatkowej. Pod koniec maja 2023 r. wykonałem usługę. Fakturę wystawię do 15 czerwca 2023 r. Kiedy powinienem zaksięgować w pkpir taką fakturę? W maju czy dopiero w czerwcu?