Przy adopcji urlop dla rodzica aż do 14. roku życia dziecka
Pracownica nie wykorzystała w zeszłym roku ani jednej godziny zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do lat 14. Z tego tytułu domaga się wykorzystania w tym roku zaległego wolnego lub rekompensaty finansowej. Czy ma do tego prawo?
Zaproponowane przez rząd - w ramach walki z zapaścią demograficzną - rozszerzanie uprawnień pracowniczych dla rodziców, w tym dla ojców, którzy mają podlegać ochronie w zatrudnieniu, to dobry moment, by przypomnieć, z jakich uprawnień mogą korzystać oni już dziś. A nie jest ich mało. Dodatkowo za sprawą dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym
Pracownica zatrudniona na ¼ etatu wykorzystała 2 godziny opieki na dziecko do 14 lat. Od grudnia 2020 r. pracownica przeszła na pełny etat. Jak ustalić, ile godzin zwolnienia na dziecko jeszcze jej zostało?
Pracownica nie wykorzystała zwolnienia na dziecko do lat 14. Dostała właśnie wypowiedzenie umowy o pracę i upiera się, że powinna też dostać ekwiwalent za ten niewykorzystany czas wolny. Czy ma prawo do takiego świadczenia?
Pracownica korzystająca z urlopu rodzicielskiego chce podjąć pracę na pół etatu. Jak ustalić, o ile wydłuży się jej urlop rodzicielski?
Zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 lat pracodawca udziela - w zależności od wyboru pracownika - w dniach lub godzinach. Wymiar tego zwolnienia, wynoszący 2 dni lub 16 godzin, nie jest zależny od tego, ile dzieci ma pracownik. Jednak zwolnienie udzielane w wymiarze godzinowym pracownikowi niepełnoetatowemu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie
Pracownica ma prawo do zwolnienia od pracy z tytułu opieki na dzieckiem do lat 14. Na początku roku złożyła oświadczenie, że chce z tego uprawnienia korzystać w dniach, a nie godzinach. Teraz zmieniła zdanie i chce korzystać ze zwolnienia udzielanego na godziny. Czy jest to możliwe?
Senat przyjął 1 lutego 2019 r. bez poprawek ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Matki (w niektórych przypadkach - ojcowie) co najmniej czworga dzieci będą mogły ubiegać się o świadczenie pieniężne uzupełniające kwotę ich emerytury do wysokości emerytury minimalnej. Świadczenie to jest przeznaczone wyłącznie dla osób nieposiadających dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Prawo pracy to nie tylko kodeks pracy. Budowane jest przez różne ustawy i niejednokrotnie odesłań należy szukać w zupełnie innym miejscu. W maju br. znowelizowano ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1076). Zmieniła ona kilka zapisów właśnie kodeksu pracy. Szczęśliwie zmianie podlegają zapisy, dotyczące
Pracownica pracuje po 12 godzin na dobę. Chce po raz pierwszy w tym roku skorzystać ze zwolnienia na małoletnie dziecko. Czy w tej sytuacji powinna wystąpić z wnioskiem o udzielenie jej wolnego w dniach czy godzinach?
Pracownica wychowuje dziecko, które nie ma jeszcze 14 lat. Z tego tytułu ma prawo do zwolnienia od pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem. Pracownica wybrała godzinowe rozliczenie tego zwolnienia. Czy są jakieś zasady, które regulują, w jaki sposób to zwolnienie ma być wykorzystane?
Pracownik-rodzic ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy urlopu ojcowskiego. Zasady udzielania urlopów regulują przepisy Kodeksu pracy. Jak te uprawnienia kształtują się w 2018 roku?
Nasza firma zgłosiła wolny etat na stanowisko handlowca. Na rozmowie kwalifikacyjnej zapytaliśmy jedną z pań, czy ma małe dzieci. Kandydatka odpowiedziała, że nie jest zobowiązana do udzielenia nam odpowiedzi na to pytanie. Dla nas informacja o dzieciach jest istotna ze względu na konieczność częstych wyjazdów przyszłego pracownika poza siedzibę firmy. Czy możemy pytać kandydatów do pracy na to stanowisko
Ulga na dzieci należy do najpopularniejszych ulg, z jakich korzystają podatnicy przy sporządzaniu zeznania rocznego. Z uwagi na ograniczenia, jakie przewidują przepisy dotyczące tej ulgi, wśród podatników istnieje wiele wątpliwości na temat jej stosowania. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd konkretnych stanów faktycznych zgłoszonych do naszej redakcji ze wskazaniem, czy uprawniają one do skorzystania
Pracownica zakończyła urlop macierzyński i wystąpiła z wnioskiem o urlop okolicznościowy w związku z urodzeniem się dziecka. Czy ma prawo do takiego zwolnienia – pyta Czytelniczka z Koszalina.