Jakie obowiązki bhp ma podmiot korzystający z pracy wolontariuszy
Pracodawca zamierza rozszerzyć działalność o produkcję wyrobów gumowych. Jakie zagrożenia występują przy produkcji? Na jakie elementy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy musi zwrócić szczególną uwagę?
Prawidłowe oświetlenie miejsc pracy jest jednym z podstawowych wymogów higienicznych w środowisku pracy.
Nieprzestrzeganie zasad zawartych w instrukcji stanowiskowej oraz wejście poszkodowanego w obszar zagrożenia bez należytych zabezpieczeń było przyczyną wypadku.
Stosowanie systematyki TOL do oceny warunków pracy oraz do ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy wymusza na zespole powypadkowym głębszą analizę zdarzenia wypadkowego.
Operator żurawia samojezdnego, nie czekając aż pracownicy opuszczą naczepę, zaczął rozładunek elementów konstrukcji stalowej hali (słupów w kształcie litery "L" ułożonych obok siebie wzdłuż, naczepy-platformy). Po uniesieniu słupa nastąpiło jego rozchwianie, a następnie wypięcie się z zawiesia (z haka lub też wyślizgnięcie się z zawiesi), słup przesunął się w kierunku naczepy, a potem opadł. Opadający
Brak odpowiedniego przeszkolenia i nadzoru, nieprzestrzeganie przepisów prawa oraz alkohol były głównymi przyczynami śmiertelnego wypadku przy pracy.
Jestem właścicielem niewielkiej hurtowni materiałów budowlanych. W celu usprawnienia pracy w magazynie zamierzam kupić wózek widłowy z własnym napędem. Czy aby pracownik mógł obsługiwać ten wózek, musi odbyć specjalistyczne szkolenie? Czy taki kurs służy tylko podniesieniu jego kwalifikacji i nie jest bezwzględnie wymagany?
Na terenie zakładu pracy 8 pracowników wykonuje pracę na stanowiskach administracyjno-biurowych. Pracodawca nie zapewnił pracownikom pomieszczeń szatni i jadalni. Na terenie zakładu znajdują się oprócz pomieszczeń biurowych jedynie toalety. Odzież wierzchnią pracownicy przechowują na wieszakach przyściennych umieszczonych w pomieszczeniach pracy. Pracownicy złożyli skargę do Państwowej Inspekcji Pracy
Poszkodowany pracownik firmy budowlanej został uderzony w głowę przez spadający z budynku pręt zbrojeniowy. Prawdopodobnie zginąłby na miejscu, gdyby nie miał założonego kasku.
Niesprawna technicznie obrabiarka, brak przeszkolenia pracownika w zakresie bhp oraz dopuszczenie pracownika bez przygotowania zawodowego były przyczynami wypadku w zakładzie produkcji drzewnej.
Na skutek niedopełnienia przez pracodawcę obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jeden z pracowników uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy.
W budownictwie najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym następuje z powodu upadku z wysokości, np. z rusztowań. Na co zwrócić uwagę, aby ograniczyć skalę zagrożeń?
Pracownik nie założył kasku ochronnego podczas pracy (cieśla, który pracuje na budowie i w związku z tym ma obowiązek stosować taki środek ochronny). W trakcie pracy próbował podtrzymać chwiejące się rusztowanie, ale zawaliło się na niego i doznał niedużego urazu głowy. Czy ze względu na brak kasku będzie pozbawiony świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?
Pracodawca, który dowiedział się o wypadku przy pracy, musi po udzieleniu poszkodowanemu pierwszej pomocy zabezpieczyć miejsce wypadku, ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia.