comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-28
POSTĘPOWANIE POWYPADKOWE
Pracodawca, który dowiedział się o wypadku przy pracy, musi po udzieleniu poszkodowanemu pierwszej pomocy zabezpieczyć miejsce wypadku, ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia.
Jan Pióro
Pracownik, który zauważył wypadek, dowiedział się o zaistniałym wypadku, uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien o tym niezwłocznie poinformować przełożonego pracownika, który uległ wypadkowi, oraz służbę bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli skutki wypadku ujawniły się w okresie późniejszym, pracownik zawiadamia swojego przełożonego o wypadku, o okolicznościach jego zaistnienia i ewentualnych świadkach wypadku, niezwłocznie po ich ujawnieniu.
• Pracodawca (osoba działająca w imieniu pracodawcy) powiadomiony o wypadku jest zobowiązany:
• zapewnić udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy;
• podjąć niezbędne działania w celu zapobieżenia zwiększenia rozmiaru szkody doznanej przez pracownika, a także wyeliminowania lub ograniczenia zagrożenia;
• ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku;
• zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom;
• niezwłocznie zawiadomić właściwego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
Wzór zgłoszenia wypadku przy pracy, zawiadomienie o śmiertelnym/ciężkim/zbiorowym wypadku przy pracy - na stronie
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka