Jak prawidłowo rozliczyć w VAT, PIT i PCC wydzierżawienie przedsiębiorstwa
Czy osoba fizyczna będąca płatnikiem podatku VAT, która zawiesiła jednoosobową działalność gospodarczą może w okresie zawieszenia sprzedać zorganizowaną część przedsiębiorstwa?
Czy wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o. powoduje obowiązek dokonania przez podatnika korekty deklaracji VAT?
Czy zmiana definicji pojęcia „przedsiębiorstwo” w kodeksie cywilnym ma wpływ na opodatkowanie sprzedaży przedsiębiorstwa? Czy przejście klienteli spółki z o.o. na spółkę komandytową powoduje konieczność zapłaty podatku?
W świetle ustawy o działalności gospodarczej i ustawy o VAT osoba fizyczna i spółka prawa cywilnego są niezależnymi od siebie podmiotami. Jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa wniesie je jako wkład (aport - zwolniony od VAT) do spółki cywilnej, deklarując prowadzenie działalności jedynie w ramach tej spółki, to: - czy spółka cywilna wstępuje we wszystkie
Jedną z czynności wymienionych wprost w ustawie z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) jako czynność, do której nie mają zastosowania przepisy tej ustawy, jest sprzedaż przedsiębiorstwa (art. 3 ust. 1 pkt 1). Zastosowanie tego wyłączenie budzi niekiedy w praktyce pewne wątpliwości, które dotyczą szczególnie zakresu czynności objętej
Przepisy prawa podatkowego nie określają procedury przekształcenia przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, jeżeli działania mają na celu wejście do spółki akcyjnej. Z tego też względu jako przekształcenie należy traktować wiele czynności prawnych, które umożliwią spółce akcyjnej faktyczne przejęcie przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Sprzedaż przedsiębiorstwa należy odróżnić od sprzedaży poszczególnych jego składników. W pierwszym wypadku płacimy podatek od czynności cywilnoprawnych, w drugim - podatek od towarów i usług.