Jak obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie na turnus rehabilitacyjny dla osoby niepełnosprawnej
Działania skoncentrowane na obniżeniu wydatków związanych z zatrudnieniem uznawane są za optymalizację kosztów z tym związanych. Ma to szczególne znaczenie w okresach, kiedy podmioty zatrudniające poszukują rozwiązań, które pozwolą im przetrwać w trudniejszej biznesowo rzeczywistości. Towarzyszy temu przede wszystkim wybór najkorzystniejszej formy współpracy lub jej zmiana, ale też możliwość czasowego
Jednym ze świadczeń przysługujących niepełnosprawnym pracownikom jest dodatkowy urlop wypoczynkowy. Przysługuje on osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wymiar dodatkowego urlopu wynosi 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Firma zatrudnia osobę niepełnosprawną, która ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Czy w informacji o warunkach zatrudnienia można podać łączny wymiar urlopów wypoczynkowych (zwykłego i dodatkowego), jakie przysługują tej osobie?
W grudniu 2018 r. pracownik socjalny przekazał pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Czy w związku z tym, z tytułu niepełnosprawności, przysługuje mu dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego, skoro jako pracownik socjalny również ma on prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wysokości 10 dni, ale raz na 2 lata? - pyta Czytelnik ze Szczecina.
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym zatrudniony na pełny etat odchodzi z pracy. Nie wykorzystał 5 dni (35 godzin) urlopu. W jaki sposób ustalić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy dla tego pracownika? Czy ekwiwalent za jeden dzień ustalony przez podzielenie podstawy przez współczynnik ekwiwalentowy należy następnie dzielić przez 7 czy przez 8? - pyta Czytelniczka z Grodziska
Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności domaga się dodatkowego urlopu wypoczynkowego za 5 lat wstecz. Ile wynosi przedawnienie roszczeń pracowniczych dotyczące takiego urlopu?
Nowy katalog danych, jakich można wymagać od kandydata do pracy oraz pracownika, a także zakaz prowadzenia monitoringu w pomieszczeniach zajmowanych przez związki zawodowe, to najważniejsze zmiany przewidziane w nowelizacji dostosowującej przepisy prawa pracy do RODO. Od kandydatów do pracy nie będzie można wymagać podania imion rodziców i miejsca zamieszkania. Możliwe będzie natomiast żądanie od nich
Pracownica z 4-letnim stażem pracy, po średniej szkole ogólnokształcącej, uzyskała orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy przyznana niepełnosprawność powoduje wydłużenie o 10 dni urlopu wypoczynkowego? Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownicy? - pyta Czytelnik z Warszawy.
Od 1 kwietnia 2019 r. zakład pracy ma zamiar zatrudnić pracownika na pełen etat. Osoba posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane 24 października 2018 r. na czas określony do 31 października 2022 r. Czy takiemu pracownikowi, który posiada prawo do 26 dni urlopu w wymiarze rocznym, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni, jeżeli ostatnie zatrudnienie trwało
W pierwszej części opracowania przedstawione zostały ogólne zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne oraz sposób opłacania składek osób niepełnosprawnych u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 25 osób.
Od 1 czerwca 2011 r. uprawnienia pracownicze należne osobom niepełnosprawnym przysługują od dnia, od którego pracownik został wliczony do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W praktyce chodzi o dzień przedłożenia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego uznanie pracownika za niepełnosprawnego. Ma to wpływ m.in. na datę, od jakiej pracownik niepełnosprawny w stopniu znacznym lub umiarkowanym może
Od 31 marca 2010 r. pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy nie muszą uzyskiwać pozytywnej opinii PIP, żeby zatrudnić pracownika niepełnosprawnego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Obowiązek ten uchyliła nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Pracownik niepełnosprawny otrzymał decyzję o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności na 1 rok, tj. od 1 lutego 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. Czy, jeżeli otrzyma orzeczenie na dalszy okres, nabędzie prawo do dodatkowego urlopu od 1 lutego 2016 r., od 2 lutego 2016 r., czy z upływem 31 stycznia 2016 r.? Jak rozumieć w tym przypadku określenie "po przepracowaniu roku"?