Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.710.2024.1.DJ
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty pożyczki.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty pożyczki.
Czy umowa pożyczki zawarta pomiędzy Pożyczkodawcą, a Pożyczkobiorcą stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, która jednak jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna dotycząca podatku od towarów i usług w kwestii ustalenia, czy czynność udzielenia Pożyczki będzie objęta zakresem ustawy o VAT podlegającej zwolnieniu z opodatkowania VAT oraz nieuwzględnienia obrotu z tytułu Pożyczki przy obliczeniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki operacyjnej i umowy pożyczki partycypacyjnej w wykonaniu Ugody z Wierzycielami.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niespłaconych, wymagalnych i nieprzedawnionych wierzytelności pożyczkowych (kapitału pożyczki), które zostaną odpisane z ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy jako nieściągalne.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.
Skutki podatkowe otrzymania spłaty w walucie obcej kwoty kapitału pożyczki wraz z odsetkami, zaciągniętej w PLN i przewalutowanej na euro.
Czy pożyczki udzielone przez Państwa na rzecz pożyczkobiorcówsą zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, czy pożyczki udzielone Państwu przez pożyczkodawcę są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, czy transakcje udzielania przez Państwa pożyczek należy uznać za transakcje o charakterze pomocniczym zgodnie z art. 90 ust. 6 pkt 2
Czy - na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 oraz art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Pożyczki udzielane na warunkach opisanych w stanie faktycznym stanowią dla Wnioskodawcy dochód z tytułu ukrytych zysków, który jest on zobowiązany opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umów pożyczek.
W zakresie skutków podatkowych udzielenia pożyczki.
Czy udzielanie pożyczek przez Pożyczkodawcę na rzecz Pożyczkobiorcy, będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług, które będzie zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umów pożyczek.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości, której własność została przeniesiona na pożyczkodawcę (zgodnie z umową) w związku z niewykonaniem przez pożyczkobiorcę ciążącego na nim obowiązku zwrotu pożyczki.
Czy z tytułu udzielonych pożyczek występują Państwo w roli podatnika podatku VAT i w konsekwencji czynności udzielenia pożyczek na rzecz Pożyczkobiorcy stanowią usługi objęte zakresem podatku od towarów i usług, kwalifikowane jako świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegające zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy
1. Czy w przypadku wyżej opisanej pożyczki, udzielonej podmiotowi powiązanemu zgodnie z zasadą ceny rynkowej i nie będącej świadczeniem wykonanym w związku z prawem do udziału w zysku, wypłata przez Spółkę W. kwoty pożyczki (kapitału) Spółce P. nie stanowi dla Spółki W. oraz dla Spółki P. ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i nie podlega w tych podmiotach opodatkowaniu ryczałtem
Opisane we wniosku umowy pożyczki partycypacyjnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Czy udzielenie pożyczek przez Wnioskodawcę na rzecz Pożyczkobiorcy stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w świetle art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
Czy w związku z zawieraniem umów pożyczek Spółka działa jako podatnik podatku od towarów i usług, a tym samym w odniesieniu do pożyczek udzielonych w przeszłości i planowanych do udzielenia w przyszłości, pożyczki te należy traktować jako czynności podlegające opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług i w zw z tym czy usługa udzielania pożyczek przez Spółkę korzysta ze zwolnienia
Czy udzielanie pożyczki jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT i równocześnie zwolnioną z tego podatku zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca - jako Pożyczkodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartych umów pożyczek.
Skoro opisane we wniosku umowy pożyczek są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to do przedmiotowych transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.