Gdzie przechowywać akta osobowe dyrektora samorządowego centrum oświaty
W przypadku gdy pracodawca zawrze kolejną umowę o pracę bezpośrednio po zakończonej umowie o pracę zawartej przed 1 stycznia 2019 r. i trwającej w 2019 r., musi założyć dla pracownika nowe akta osobowe. Żeby został zwolniony z takiego obowiązku, musi być co najmniej 1 dzień przerwy między tymi umowami o pracę. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi przesłanej
Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy dla każdego pracownika. Może ją obecnie prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Nie ma też przeszkód, żeby część dokumentacji prowadzić w formie papierowej, a resztę w formie elektronicznej.
Akta osobowe pracowników dzielimy od 1 stycznia 2019 r. na cztery części: A, B, C i D. W części A należy przechowywać dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie, w części B - dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia, a w części C - dokumenty w zakresie ustania stosunku pracy. Natomiast w nowej części D akt osobowych należy składać dokumenty dotyczące ponoszenia
Nowe zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej dotyczą obowiązkowo dokumentacji pracowników zatrudnionych 1 stycznia 2019 r. lub później. Pracodawcy mogą stosować nowe zasady także do dokumentacji pracowników pozostających w tym dniu w stosunku pracy, zgromadzonych przed 1 stycznia 2019 r. Nie mają jednak takiego obowiązku.
W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.
Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy po zakończonej umowie o pracę na okres próbny. Teraz jest zatrudniony u nas na umowę o pracę na czas określony. Między umowami nie było żadnego dnia przerwy. Do której części akt osobowych powinniśmy włączyć świadectwo pracy za okres próbny - do części B czy C? - pyta Czytelnik z Radomia.
W zakładzie pracy zatrudniam dwie specjalistki ds. kadrowych. Niedawno dowiedziałem się, że aby mogły mieć dostęp do danych osobowych pracowników, powinny otrzymać ode mnie odpowiednie upoważnienie. Czy to prawda? Jeśli tak, w jakiej formie powinno być ono udzielone?
W umowach o pracę zawieranych na czas określony trzeba będzie podać obiektywne przyczyny uzasadniające podpisanie takiej umowy w sytuacji, gdy jest ona zawierana na okres przekraczający 33 miesiące lub jest 4. umową tego rodzaju zawieraną z tym samym pracownikiem. Natomiast w aktach osobowych nie trzeba zamieszczać dokumentów związanych z dodatkowymi urlopami macierzyńskimi i dodatkowymi urlopami na
Pracownica urodziła martwe dziecko. Czy kserokopia aktu urodzenia z adnotacją „dziecko martwo urodzone” musi się znaleźć w aktach osobowych pracownicy korzystającej z urlopu macierzyńskiego? Może wystarczy spisać niezbędne dane - pyta Czytelniczka ze Szczecina.
Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy po zakończonej umowie o pracę na okres próbny. Teraz jest zatrudniony u nas na umowę o pracę na czas określony. Między umowami nie było żadnego dnia przerwy. Do której części akt osobowych powinniśmy włączyć świadectwo pracy za okres próbny - do części B czy C?
Pracownica urodziła martwe dziecko. Czy kserokopia aktu urodzenia z adnotacją "dziecko martwo urodzone" musi się znaleźć w aktach osobowych pracownicy korzystającej z urlopu macierzyńskiego? Może wystarczy spisać niezbędne dane? Jeśli trzeba przechowywać ten dokument, to przez jaki okres powinien znajdować się w aktach osobowych?
Pracownik zwrócił się z prośbą o przedłużenie umowy o pracę, która ma się niebawem rozwiązać w związku z upływem czasu, na jaki była zawarta. W której części akt osobowych należy przechowywać podanie pracownika w tej sprawie - pyta Czytelniczka z Koszalina.
W aktach osobowych pracowników znajdują się niepotrzebne dokumenty, takie jak wnioski urlopowe, akty urodzenia lub zgonu członków rodziny, kserokopie dowodu osobistego itp. W jaki sposób prawidłowo usunąć te dokumenty? Czy trzeba zmienić numerację poszczególnych dokumentów pozostających w aktach, przekreślając stary numer i nadając nowy, zgodny z nowym spisem treści?
Często zdarza się, że od osoby ubiegającej się o zatrudnienie przyszły pracodawca nie żąda podania danych przewidzianych w kwestionariuszu osobowym dla takiej osoby. Zatrudniający może jednak żądać przekazania mu tych danych w kwestionariuszu dla pracownika.