Interpretacja ogólna z dnia 15 listopada 2024 r., Minister Finansów, sygn. DD9.8202.1.2024
Interpretacja ogólna dot. niektórych warunków stosowania zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy CIT
Interpretacja ogólna dot. niektórych warunków stosowania zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy CIT
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą komplementariuszom zysku oraz możliwość zastosowania odliczenia podatkowego i pomniejszenia komplementariuszowi podatku dochodowego.
Ciążące na Spółce obowiązki płatnika w związku z organizowaną akcją promocyjną.
Możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów z art. 12 ust. 1 ustawy PIT oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika.
Moment opodatkowania niewypłaconych udziałowcom zysków, wypracowanych w okresie objętym ryczałtem od dochodów spółek oraz ustalenie wysokości dochodu z tytułu ukrytych zysków z uwagi na wykorzystywanie przez udziałowców Spółki samochodów osobowych do celów mieszanych.
Składanie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Właściwy sposób obliczenia hipotetycznego polskiego podatku dochodowego od osób prawnych oraz ustalenie rzeczywistej podstawy opodatkowania podatkiem od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej oraz rzeczywistego podatku.
Zbycie przez podatnika wierzytelności uprzednio nieopodatkowanych (niezaliczonych do przychodów należnych) nie daje podstaw do rozpoznania kosztu podatkowego – wyrok NSA z 3 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2939/20.
Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Zainteresowany będący osobą prawną, w oparciu o art. 18d ust. 3 ustawy CIT, był uprawniony, stosownie do posiadanego prawa do udziału w zyskach Spółki, do uwzględniania w kosztach kwalifikowanych, a następnie do odliczania od podstawy obliczenia podatku w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, pełnej wysokości odpisów amortyzacyjnych od Środków Trwałych
PROBLEM Spółka na CIT estońskim otrzymała w dniu 28 grudnia 2022 r. fakturę za opłatę leasingową (auto osobowe użytkowane przez wspólnika) wystawioną 27 grudnia 2022 r. z datą sprzedaży 14 stycznia 2023 r. i datą płatności 12 stycznia 2023 r. Jest to leasing operacyjny, a dla celów bilansowych finansowy. W jaki sposób ująć faktury w księgach? Rata kapitałowa nie wpływa na koszt, natomiast odsetki w
PROBLEM Jak należy dla celów podatku dochodowego oraz VAT rozliczyć fakturę za wynajem auta na minuty? Na fakturze naliczono opłatę startową oraz opłatę za przejechane kilometry. Wartość samochodu jest poniżej 150.000 zł. Czy postąpiono prawidłowo odliczając 50% VAT z faktury oraz ujmując w kosztach 75% wartości netto plus 75% nieodliczonego VAT? Czy brak jest możliwości wyodrębnienia kosztów eksploatacji
PROBLEM Spółka z .o.o. rozlicza podatek dochodowy według skali podatkowej. Chce przekazać darowiznę zgodne z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom z państw UE lub EOG. Jak wygląda odliczenie i w jakiej wartości darowizny? Jak wygląda schemat takiego odliczenia?
PROBLEM Pracodawca zamierza wykupić pakiety medyczne dla pracowników i członków Zarządu oraz ich rodzin (mąż, żona, dzieci) bądź partnerów życiowych. Będzie istniała możliwość wyboru pakietów o różnych wartościach. Będzie więc sytuacja, że pracownik/członek Zarządu wybierze np. 3 pakiety (dla siebie, żony/męża/partnera i dziecka), przy czym 2% wartości z wybranych pakietów będzie finansował pracownik
PROBLEM Spółka w ramach wydatków ZFRON zakupiła sprzęt jako wydatek de minimis. Czy kwota VAT-u będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży zwolnionej?