Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.536.2024.2.ASZ
Możliwość skorzystania z ulgi na powrót.
Możliwość skorzystania z ulgi na powrót.
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Świadczenie w postaci nieodpłatnej renty będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, w związku z tym nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 59.11.12.0, PKWiU 58.19.2.
Świadczenie w postaci nieodpłatnej renty będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, w związku z tym nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Prawo do skorzystania w zeznaniach za lata 2022 -2023 z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko na zasadach określonych w art. 6 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Skutki podatkowe ustanowienia nieodpłatnej renty.
Możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów z art. 12 ust. 1 ustawy PIT oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika.
Wnioskodawczyni nabyła w drodze dziedziczenia prawa majątkowe w postaci roszczenia o spłatę przez spółkę cywilną udziału zmarłego męża. Nabycie tego roszczenia podlega opodatkowaniu PSD. To ono wchodzi do masy spadkowej, jako istniejące na dzień śmierci spadkodawcy i podlega opodatkowaniu PSD. Wypłacona kwota spłaty konkretyzuje (określa) natomiast wartość nabytych tytułem dziedziczenia praw majątkowych
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Ustanowienie dożywotniej nieodpłatnej renty wypłacanej przez córkę podlega przepisom PSD w związku z czym nie polega pod PIT.
Ustanowienie dożywotniej nieodpłatnej renty wypłacanej przez zięcia podlega przepisom SD a nie PIT.
Wypłacany pracownikom samorządowym ryczałt z tytułu używania przez nich prywatnych samochodów osobowych do celów służbowych stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu.
Rolnicy i domownicy jednocześnie prowadzący działalność gospodarczą lub przy niej współpracujący, jeśli podlegają ubezpieczeniu rolniczemu w KRUS, muszą co roku składać oświadczenie (lub zaświadczenie z urzędu skarbowego) o wysokości podatku dochodowego opłaconego z tytułu tej działalności. Jeżeli kwota podatku przekroczy graniczną kwotę, wówczas taki przedsiębiorca zostaje wyłączony z systemu rolniczego
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
PROBLEM Podatnik opodatkowany jest ryczałtem ewidencjonowanym. W 2022 r. chce zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne (wg skali) za 2022 r. Nie złożył oświadczenia o zmianie do urzędu skarbowego. Czy będzie to prawidłowe, jeżeli jako rozliczenie roczne złoży PIT-36 zamiast PIT-28? Czy trzeba dodatkowo robić korekty do deklaracji ZUS za 2022 r.? RADA Podatnicy stosujący przed dniem 1 lipca 2022
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej tzw. IP BOX
PROBLEM Firma polska (IDG - os. fizyczna) zakupiła usługę pozycjonowania u zagranicznego kontrahenta ze Stanów Zjednoczonych (miejsce siedziby). Kontrahent ma w Polsce dział obsługi, więc faktura wystawiona jest w złotówkach. Wybraną metodą płatności była płatność u kuriera. Rzeczywiście polski podatnik dokonał płatności kartą kurierowi, który w przesyłce przywiózł fakturę VAT. Na fakturze nie ma daty
PROBLEM X otrzymuje przedpłatę na podstawie faktury proforma od polskiego klienta w EUR, VAT w PLN wg proformy. Na fakturze wykazanej potem do VAT kwota PLN jest przeliczona po kursie z dnia poprzedzającego obowiązek podatkowy. Czy nie będzie ryzyka, jeśli ta różnica rozliczona zostanie jako różnice kursowe NKUP?