Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Jakie obowiązki bhp ma pracodawca wobec pracowników młodocianych

      Pracodawca zatrudniający pracowników młodocianych powinien zapewnić im szkolenia bhp oraz skierować na profilaktyczne badania lekarskie. Ma także obowiązek poinformować młodocianych o występującym ryzyku zawodowym na stanowiskach pracy, które zajmują. Taki obowiązek informacyjny obejmuje nie tylko młodocianego, ale także jego opiekuna prawnego. Pracodawca musi również pamiętać o przygotowaniu wykazu

    • comment
      Porada

      Czy można zakwestionować protokół powypadkowy?

      Pracownik w wyniku wypadku doznał urazu nogi. Poszkodowany niezwłocznie powiadomił o tym fakcie pracodawcę, który powołał zespół powypadkowy i polecił sporządzenie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Członkowie zespołu powypadkowego, po przeprowadzeniu postępowania, stwierdzili i zapisali w protokole, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy oraz że nie stwierdzono naruszenia przepisów

    • comment
      Porada

      W jaki sposób pracownik może odwołać się od treści protokołu powypadkowego?

      Pracownik uległ ciężkiemu wypadkowi podczas pracy. Wypadek został uznany za wypadek przy pracy, ale poszkodowany nie zgadza się z ustaleniami zespołu powypadkowego. W jaki sposób pracownik może odwołać się od zapisów zawartych w protokole?

    • comment
      Porada

      POZBAWIENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ ZA WYPADEK PRZY PRACY

      Protokół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy. ZUS odmówi przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy ubezpieczonemu, gdy protokół zawiera stwierdzenia bezpodstawne.

    • comment
      Artykuł

      Choroba może wykluczyć wypadek przy pracy

      Zgon przewlekle chorego pracownika, który nie był spowodowany wykonywaniem prac dla niego zabronionych, nie może być uznany za skutek wypadku przy pracy, gdy podstawową przyczyną śmierci okaże się wspomniana choroba. Jednak odpowiedzialny za nakazanie choremu wykonania zabronionej pracy kierownik lub pracodawca może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 sierpnia

    • comment
      Artykuł

      USTALANIE OKOLICZNOŚCI I PRZYCZYN WYPADKÓW PRZY PRACY

      Wypadki przy pracy występujące w zakładzie powodują konkretne obowiązki po stronie pracodawcy. Musi on m.in. powołać zespół powypadkowy.

    • comment
      Artykuł

      Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

      Do najważniejszych obowiązków pracodawców należy zapewnienie ochrony zdrowia i życia pracowników. Pomimo dbałości o właściwe i zgodne z prawem warunki pracy, może dojść jednak do nieszczęśliwego zdarzenia, jakim jest wypadek przy pracy, albo może pojawić się choroba zawodowa. Istotna jest zatem znajomość obowiązków związanych z takimi sytuacjami, m.in. czynności koniecznych w celu ustalenia okoliczności

    • comment
      Artykuł

      Statystyczna karta wypadku Z-KW - zasady wypełniania

      W przypadku wystąpienia w zakładzie pracy wypadku przy pracy lub wypadku traktowanego na równi z wypadkiem przy pracy pracodawca ma obowiązek sporządzić statystyczną kartę wypadku Z-KW według wzoru określonego w rozporządzeniu w sprawie statystycznej karty wypadku. W praktyce zazwyczaj zajmuje się tym pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ to on jest członkiem zespołu powypadkowego

    • comment
      Porada

      Czy rodzina pracownika, który pod wpływem alkoholu uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń odszkodowawczych?

      Pracownik firmy budowlanej podczas wykonywania pracy na rusztowaniu spadł z wysokości i zginął na miejscu. Podczas sekcji zwłok przeprowadzono badanie na obecność alkoholu we krwi. Badanie wykazało 1‰ alkoholu we krwi poszkodowanego. Czy rodzinie pracownika należą się świadczenia z ubezpieczenia społecznego?

    • comment
      Artykuł

      ODWOŁANIE OD TREŚCI PROTOKOŁU POWYPADKOWEGO

      Pracownik ma prawo zgłoszenia zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. W sytuacji nieuwzględnienia uwag przez zespół i zatwierdzenia go niezgodnie z oczekiwaniami pracownika może on odwołać się do sądu pracy.

    • comment
      Porada

      W jaki sposób pracodawca powołuje zespół powypadkowy?

      W trakcie audytu przeprowadzanego w związku z wdrażaniem systemu zarządzania bezpieczeństwem stwierdzono, że w dokumentach powypadkowych nie ma zarządzenia o powołaniu zespołu powypadkowego. Czy taki dokument jest konieczny?

    • comment
      Artykuł

      Korespondencja pracodawcy z PIP - wzory pism z komentarzem

      W postępowaniu przed organami czy urzędami państwowymi obowiązuje zasada pisemności. Tak jest również w relacjach między Państwową Inspekcją Pracy a kontrolowanymi podmiotami. Umiejętne prowadzenie korespondencji z PIP przy wykorzystaniu przysługujących pracodawcy uprawnień może pomóc w uniknięciu sankcji, jakie może nałożyć na pracodawcę ten urząd za naruszenie przepisów prawa pracy.

    • comment
      Artykuł

      Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy 2016

      Poszkodowanemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie pieniężne. Jaka jest wysokość jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej w 2016 roku?

    • comment
      Porada

      Czy pracodawca musi sporządzić protokół powypadkowy, jeżeli pracownik nie doznał urazu podczas wypadku

      Nasz kierowca TIR-a potrącił rowerzystę. Policja stwierdziła winę rowerzysty. Jest on w ciężkim stanie, natomiast naszemu kierowcy nic się nie stało. Czy jest to wypadek przy pracy? Czy mamy obowiązek sporządzić protokół powypadkowy - pyta Czytelniczka z Wodzisławia Śląskiego.

    • comment
      Porada

      Wszystko o dowodach w postępowaniu podatkowym

      Rozstrzygnięcie sprawy podatkowej następuje na podstawie ustaleń faktycznych, na co decydujący wpływ mają zebrane dowody. Nierzadko zatem waga dowodu i prawidłowość jego przeprowadzenia ma decydujący wpływ na określenie bądź ustalenie w decyzji zobowiązania podatkowego podatnika. Raport Mk przedstawia reguły rządzące postępowaniem dowodowym oraz odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania o dowody

    • comment
      Porada

      Jak ustalić okoliczności wypadku śmiertelnego, jeśli na miejscu zdarzenia nie było świadków?

      Kierowca samochodu ciężarowego zmarł w kabinie samochodu podczas obowiązkowego postoju na parkingu poza granicami Polski. Stojącym przez długi czas samochodem zainteresowała się policja zaalarmowana przez właściciela firmy transportowej, który przez kilka godzin usiłował skontaktować się z kierowcą. Po otrzymaniu od policji informacji o śmierci pracownika pracodawca zawiadomił okręgowego inspektora

    • comment
      Porada

      Czy w przypadku samobójstwa pracownika należy przeprowadzać postępowanie powypadkowe?

      Pracownik firmy ochroniarskiej, który posiadał pozwolenie na broń służbową i był licencjonowanym agentem ochrony, zastrzelił się podczas pracy. Pozostawił list pożegnalny, który wyraźnie wskazywał, że było to samobójstwo. Czy pracodawca powinien przeprowadzić postępowanie powypadkowe?

    • comment
      Artykuł

      Zgłaszanie wypadków

      Służby bhp często stają przed problemem, czy dane zdarzenie wypadkowe zgłaszać do właściwych organów, zwłaszcza jeśli na wcześniejszym etapie postępowania powypadkowego powstały już jakieś nieprawidłowości. Ważne jest przy tym, aby wiedzieć, jak prawidłowo zgłosić wypadek przy pracy oraz kiedy niezgłoszenie wypadku zostanie uznane za przestępstwo.

    • comment
      Artykuł

      Dokumentowanie wypadku przy pracy

      Skutki braków w zakresie zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy ujawniają się najczęściej w postaci wypadków przy pracy.

    • comment
      Artykuł

      GDY ZDARZY SIĘ WYPADEK - ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

      Do podstawowych obowiązków pracodawców należy zapewnienie ochrony zdrowia i życia pracowników. Mimo przywiązywania należytej wagi do stworzenia właściwych, zgodnych z przepisami, warunków pracy może mieć miejsce nieszczęśliwe zdarzenie, jakim jest wypadek przy pracy. Istotna jest zatem znajomość obowiązków w związku z takim zdarzeniem i czynności w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Równie

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00