comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-08-15
Dokumentowanie wypadku przy pracy
Skutki braków w zakresie zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy ujawniają się najczęściej w postaci wypadków przy pracy.
Zbigniew Hildebrandt
Departament Warunków Pracy
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Stosownie do jednej z podstawowych zasad prawa pracy wyrażonej w art. 15 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Dlatego każdy wypadek jest przejawem braku lub niedomagania występującego w systemie bezpieczeństwa i higieny pracy funkcjonującego w zakładzie pracy.
Z tego powodu każdy wypadek poddany powinien być wnikliwej analizie w celu ustalenia i wyeliminowania przyczyn powodujących jego zaistnienie.
Wszechstronne ustalenie okoliczności i przyczyny każdego wypadku jest niezbędne do podjęcia środków profilaktycznych, aby zapobiec w przyszłości podobnym zdarzeniom, co jest jednym z zasadniczych zadań postępowania powypadkowego.
Wypadek powoduje ujemne skutki zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika przede wszystkim w postaci czasowej niezdolności pracownika do pracy, stwarza możliwość roszczeń poszkodowanego wobec pracodawcy, powoduje straty i koszty, które ponosi pracodawca, może także powodować odpowiedzialność pracodawcy.
Powinności prawne pracodawcy w zakresie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku uregulowane są w przepisach prawa pracy, tj. w Kodeksie pracy oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczonych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 115, poz. 744) wydanego na podstawie art. 237 § 1 ust. 1 k.p.
Ustawowe określenie obowiązków pracodawcy w sprawach dotyczących wypadków przy pracy zawarte jest przede wszystkim w art. 234 i 236 k.p. Stosownie do art. 234 § 1, w razie wypadku przy pracy do obowiązków pracodawcy należy podjęcie niezbędnych działań eliminujących zagrożenie, udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, a także w wyniku tych ustaleń zastosowanie odpowiednich środków zapobiegających podobnym wypadkom.
Pozostało 92% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka