Data publikacji: 30.06.2018
Wypadki przy pracy i choroby zawodowe
Do najważniejszych obowiązków pracodawców należy zapewnienie ochrony zdrowia i życia pracowników. Pomimo dbałości o właściwe i zgodne z prawem warunki pracy, może dojść jednak do nieszczęśliwego zdarzenia, jakim jest wypadek przy pracy, albo może pojawić się choroba zawodowa. Istotna jest zatem znajomość obowiązków związanych z takimi sytuacjami, m.in. czynności koniecznych w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku oraz podłoża, charakteru i rozmiaru zagrożenia w razie rozpoznania objawów choroby zawodowej.
Anna Semenowicz
Stan prawny na 26 listopada 2003 r.
Opracowanie kompleksowo prezentuje problematykę nieszczęśliwych zdarzeń w pracy, uwzględniając najnowsze zmiany przepisów. Przedstawia zakres ubezpieczenia wypadkowego, definicję wypadku przy pracy i choroby zawodowej wraz z przykładami, rodzaje świadczeń przysługujących poszkodowanemu oraz warunki nabywania do nich prawa, zasady i tryb ich przyznawania, ustalania wysokości oraz wypłaty, jak również reguły ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Omawia sposób postępowania w razie wypadku, tryb tworzenia zespołu powypadkowego i jego zadania, zasady zgłaszania podejrzenia choroby zawodowej, orzekania o jej rozpoznaniu, a nadto sposób wypełniania nieodzownych dokumentów.
Uwzględnia również w niezbędnym zakresie specyfikę postępowania w tego rodzaju zdarzeniach w rolnictwie, podczas służby w Policji i w czasie pełnienia służby wojskowej. Wszystko to jest zobrazowane tezami najważniejszych orzeczeń sądowych.
Regulacje prawne
1 stycznia 2003 r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 83, poz. 760). Określono w niej rodzaje świadczeń przysługujących pracownikom, warunki nabywania do nich prawa, zasady i tryb ich przyznawania, ustalania wysokości, wypłaty, a ponadto zasady ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Składka ta zastała zróżnicowana w zależności od poziomu zagrożeń wypadkami i chorobami zawodowymi. Z dniem 1 stycznia 2003 r. weszły również w życie przepisy ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz.U. nr 199, poz. 1674 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 122, poz. 1143). Uregulowano w niej kwestie zaopatrzenia dla niektórych grup osób, które uległy wypadkom w innych okolicznościach niż wymienione w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.