Kiedy wykazać WDT, jeżeli faktura została wystawiona przed faktyczną dostawą towaru
Opodatkowanie dostawy dokonywanej w Wariancie 1 i 2 jako dostawy krajowej opodatkowanej w Polsce, uznanie dostawy dokonywanej na rzecz Odbiorcy w Wariancie 1 i 2 za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0% oraz prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Uznanie, że przemieszczenia wyrobów akcyzowych w opakowaniach jednostkowych, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie powinny odbywać się na podstawie dokumentu e-SAD lub dokumentu zastępującego e-SAD.
Z dniem 1 lipca 2023 r. weszła w życie większość zmian w ustawie o VAT wprowadzanych w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3. Opisujemy je w niniejszym raporcie, na przykładach wskazując ich praktyczne konsekwencje.
14 kwietnia 2023 r. Sejm uchwalił ustawę znaną pod nazwą SLIM VAT 3. Większość przewidzianych tam zmian w VAT wejdzie w życie od 1 lipca 2023 r. Przedstawiamy publikację, która omawia te zmiany i pokazuje, jak się do nich przygotować.
Prawo do obniżenia akcyzy należnej od napojów spirytusowych oraz prawo do wystąpienia z wnioskiem o zwrot akcyzy od energii elektrycznej, zużytej do wyprodukowania napojów spirytusowych w przypadku dokonania ich dostawy wewnątrzwspólnotowej bądź eksportu
Zastosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy przy dostawach wewnątrzwspólnotowych olejów smarowych
Prawo do zachowania stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w sytuacji przechowywania dokumentów w formie elektronicznej.
Zastosowanie procedury call-of stock
opisana dostawa towarów nie stanowi ani eksportu towarów, ani wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów; nie będzie możliwości opodatkowania takiej dostawy stawką w wysokości 0%, zatem będzie podlegała opodatkowaniu stawką właściwą dla dostaw krajowych
Opodatkowanie suszu tytoniowego wobec którego została określona należna kwota akcyzy
Zastosowanie metody „w stu” przy opodatkowaniu transakcji WDT i eksportu towarów – w przypadku, gdy Spółka nie posiada dokumentacji pozwalającej na skorzystanie ze stawki VAT 0% – stawką właściwą dla dostaw krajowych.
Zastosowanie 0% stawki podatku VAT dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w przypadku wywozu towarów przez nabywcę przy użyciu własnego środka transportu.
w zakresie rozliczenia podatku w związku z dokonywaniem napraw gwarancyjnych
status pośredniczącego podmiotu węglowego, finalnego nabywcy węglowego oraz obowiązki związane ze sprzedażą odsiewek koksu
obowiązek rozliczenia podatku na terytorium Polski w związku z wniesieniem wkładu w postaci rzeczy oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego
Opodatkowanie akcyzą wewnątrzwspólnotowej dostawy liści tytoniu przez rolnika, który te liście tytoniu wyprodukował.
w zakresie zwrotu podatku VAT z tytułu nabycia nowego środka transportu
Uznanie dostawy Asortymentu B/Towaru w łańcuchu dostaw pomiędzy Spółką a Klientem za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz uznania transakcji między Kontrahentem a Spółką za lokalną dostawę towarów na terenie kraju, Prawa do zastosowania stawki 0% VAT w stosunku do dostawy Asortymentu B/Towarów na rzecz Klienta, Prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych przez Spółkę
Prawo do zwrotu akcyzy od samochodów osobowych będących przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej
Przemieszczenie towarów jako WNT i WDT oraz określenie, czy sprzedaż na terenie Niemiec podlega opodatkowaniu na terenie Polski.