Artykuł
Obowiązek podatkowy w VAT – przegląd interpretacji i orzeczeń
O tym, kiedy należy rozliczać (w tym wykazywać w deklaracjach VAT) czynności podlegające opodatkowaniu VAT, decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. Zasady powstawania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży krajowej (odpłatnych dostaw towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju) określają przepisy art. 19a ustawy o VAT, a dla WDT i WNT zasady określone w art. 20 ustawy o VAT.
Na podstawie wymienionych przepisów czynności podlegające opodatkowaniu (tj. dostawy towarów i świadczenie usług na terytorium kraju) dzielą się na dwie grupy:
■ czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, oraz
■ czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych.
W przypadku gdy obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, o momenciejego powstania decyduje data dokonania dostawy lub wykonania usługi oraz otrzymania zaliczki. Natomiast dla trzech grup czynności ustawodawca przewidział szczególne sposoby powstawania obowiązku podatkowego (art. 19a ust. 5 ustawy o VAT).
Grupy czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny
Grupa czynności | Katalog czynności należących do grupy | Podstawa prawna |
Czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty |
| art. 19a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT oraz § 2 rozporządzenia w sprawie późniejszego terminu powstania obowiązku podatkowego |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right