Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.772.2024.1.AM
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego.
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego.
Nieuznanie sprzedaży prawa własności nieruchomości na rzecz ich użytkownika wieczystego za dostawę towarów i niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tej sprzedaży.
Sprzedaż nieruchomości, w związku z rezygnacją ze zwolnienia z VAT, transakcja podlega PCC.
Opodatkowanie zbycia działki na rzecz użytkownika wieczystego, który jest właścicielem zabudowań na przedmiotowej działce.
Skoro sprzedaż NR będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT (nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
Brak opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego.
Skutki podatkowe planowanej sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału w prawie własności budynku.
Skoro w analizowanej sprawie dojdzie do otrzymania Odszkodowania za wywłaszczoną część nieruchomości w związku z realizacją inwestycji drogowej i Odszkodowanie jest równoznaczne z odpłatnym zbyciem, to w rozpatrywanej sprawie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, wydatków na nabycie tej części nieruchomości gruntowej nie uwzględnia się w kosztach w momencie ich poniesienia, jednak będą one rozliczane
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz obecnego użytkownika wieczystego.
Niepodleganie opodatkowaniu planowanej sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego.
Skutki podatkowe sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności naniesień.
Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy Nieruchomości oraz prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony lub zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w związku z nabyciem Nieruchomości
Zbycie prawa użytkowania wieczystego działki, zabudowanej słupem (budowlą) należy traktować jako zbycie nieruchomości zabudowanej i w konsekwencji, zbycie to będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami
Skutki podatkowe sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z naniesieniami
Skutki podatkowe sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu i naniesień
Podatek od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego na podstawie umowy cywilnoprawnej (zawartej w formie aktu notarialnego) w sytuacji, gdy ustanowienie prawa użytkowania wieczystego nastąpiło przed 1 maja 2004 r.
Prawo do zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z otrzymanym odszkodowaniem (wywłaszczenie).
Sprzedaż nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania w związku ze sprzedażą prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej.
Skutki podatkowe nabycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z naniesieniami oraz nabycia prawa własności nieruchomości wraz z naniesieniami.
Skoro omawiana we wniosku planowana sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT i nie będzie z tego podatku zwolniona (bo Strony planowanej Transakcji zrezygnują ze zwolnienia w takim zakresie w jakim zwolnienie to będzie im przysługiwało), to do opisanej transakcji sprzedaży znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
Uznanie zbycia, w ramach transakcji zamiany, działki za zbycie nieruchomości zabudowanej i w konsekwencji zwolnienia przedmiotowej nieruchomości od podatku VAT.
Skoro planowana sprzedaż Nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności Budynków, Budowli i pozostałych naniesień) i pozostałych składników podlega faktycznemu opodatkowaniu podatkiem VAT i nie jest z tego podatku zwolniona, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.