CZY ZUS POTWIERDZA STAŻ I ZAROBKI?
Słyszałem, że niektóre grupy zawodowe mogą uzyskać zaświadczenia o stażu i zarobkach potrzebne do naliczenia kapitału bezpośrednio w ZUS. Proszę o informację, kogo to dotyczy. - Marek M. z Krakowa.
Słyszałem, że niektóre grupy zawodowe mogą uzyskać zaświadczenia o stażu i zarobkach potrzebne do naliczenia kapitału bezpośrednio w ZUS. Proszę o informację, kogo to dotyczy. - Marek M. z Krakowa.
Podstawowe warunki wymagane do uzyskania emerytury to osiągnięcie wieku 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn oraz udokumentowanie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn.
Jeden z naszych pracowników od maja 2006 r. ma ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 1980-1989. Najwyższe pensje miał jednak w latach 1976-1979. Dotychczas te zarobki nie mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu kapitału początkowego, gdyż wykraczały poza okres 1980-1998. Wiemy, że ostatnio zmieniły się zasady ustalania kapitału początkowego i przy wyborze wariantu
Jeden z naszych pracowników (ur. w czerwcu 1976 r.) podjął pierwszą pracę 1 września 1998 r. Kilka lat temu zgłosiliśmy za niego wniosek o ustalenie kapitału początkowego dołączając świadectwo pracy oraz zaświadczenie potwierdzające zarobki uzyskane w 1998 r., wystawione przez pracodawcę, który zatrudniał go przed 1 stycznia 1999 r. ZUS wydał jednak decyzję odmawiającą ustalenia kapitału początkowego
Na dostarczenie do ZUS skompletowanego wniosku o ustalenie kapitału początkowego mamy czas do 31 grudnia bieżącego roku.
Czy przy ustalaniu kapitału początkowego podlegają uwzględnieniu okresy studiów doktoranckich? - pyta Czytelniczka z Łodzi.
Emeryci uzyskają dodatkowe możliwości podwyższenia swojego świadczenia. Osoby, które przed 1999 r. opiekowały się dzieckiem lub studiowały, będą mogły uwzględnić ten okres w podstawie wymiaru emerytury. Zmienią się również zasady przeliczania emerytury dla osób, które po otrzymaniu świadczenia kontynuują pracę zarobkową.
Nasza pracownica urodziła się 20 lipca 1951 r. Do ubezpieczenia społecznego po raz pierwszy przystąpiła w wieku 18 lat. Do końca 1998 r. udowodniła 21 lat, 3 miesiące oraz 15 dni składkowych oraz 3 lata, 2 miesiące i 10 dni nieskładkowych. W 2004 r. zgłosiliśmy wniosek o ustalenie jej kapitału początkowego. ZUS obliczył ten kapitał, uwzględniając 24-letni staż ubezpieczeniowy. Pominął natomiast pozostałe
Pracownik w tym roku ukończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Udowodnił 10 lat składkowych oraz 3 lata nieskładkowe w Polsce. Ponadto przez 8 lat pracował w Kanadzie. Czy ustalając prawo do tego świadczenia ZUS uwzględni mu również kanadyjskie okresy ubezpieczenia? Czy powinniśmy pomóc pracownikowi skompletować wniosek o emeryturę?
Ustalenie wysokości kapitału początkowego jest możliwe tylko na podstawie kompletnej dokumentacji. Przesyła ją do ZUS płatnik albo ubezpieczony.
Kompletuję dokumentację dotyczącą kapitału początkowego dla mojego pracownika. Czy powinienem dołączyć również dokument potwierdzający okres studiów wyższych odbywanych przez niego na litewskim uniwersytecie w latach 1973-1978?
Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.
W październiku 2017 r. zamierzam złożyć wniosek o emeryturę. Kapitał początkowy miałam wyliczony w 2002 r. Do 31 grudnia 1998 r. udokumentowałam krótki okres składkowy (6 lat) oraz 5-letni okres studiów, który został ograniczony do 1/3 okresów składkowych. Będąc na ostatnim roku studiów, urodziłam dziecko. Na tę okoliczność nie przedkładałam wówczas żadnych dokumentów. Czy przed złożeniem wniosku o
Pracodawca, który wystawi niewłaściwe świadectwo pracy, naraża się na zapłatę odszkodowania. Pracownik, który nie może podjąć pracy z powodu otrzymania nieprawidłowego świadectwa pracy, może bowiem dochodzić od pracodawcy odszkodowania za czas pozostawania bez pracy. Nie może ono przekroczyć 6-tygodniowego wynagrodzenia zatrudnionego. Warto zatem unikać błędów przy wypełnianiu świadectwa pracy.
Po trwającej ponad 2 miesiące chorobie pracownika skierowaliśmy go na badania kontrolne. Zaświadczenie, które uzyskał od lekarza medycyny pracy, wskazuje, że badania lekarskie są ważne do 14 grudnia 2011 r. Pracownik posiada jednak zaświadczenie z wcześniej wykonanych badań okresowych z datą ważności do 20 lutego 2012 r. Czy w takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani skierować pracownika na kolejne badania
Jestem w trakcie kompletowania dla swojego pracownika wniosku o ustalenie kapitału początkowego. Udowodnił on ponad 16 lat pracy przed 1 stycznia 1999 r., a ponadto przedłożył mi dyplom ukończenia uzupełniających studiów magisterskich na wyższej uczelni w latach 1995-1997 oraz zaświadczenie nauczycielskiego kolegium języków obcych, które potwierdza okres jego nauki w tym kolegium w latach 1992-1995
Opracowanie niniejsze kończy trzyczęściowy cykl informacji o zasadach prowadzenia przez pracodawców dokumentacji zatrudnieniowej i ubezpieczeniowej pt. „Dział kadr w firmie”. W pierwszej części omówiona została dokumentacja związana z przyjęciem do pracy, w drugiej zaś - dokumentacja dotycząca zatrudnienia. W tym numerze „Poradnika Gazety Prawnej” przedstawiamy sposób dokumentowania ustania stosunku