Porada
Jakie zmiany dotyczące ustalania podstawy wymiaru świadczeń zostały wprowadzone w ustawie emerytalnej
Emeryci uzyskają dodatkowe możliwości podwyższenia swojego świadczenia. Osoby, które przed 1999 r. opiekowały się dzieckiem lub studiowały, będą mogły uwzględnić ten okres w podstawie wymiaru emerytury. Zmienią się również zasady przeliczania emerytury dla osób, które po otrzymaniu świadczenia kontynuują pracę zarobkową.
Takie zmiany wprowadziła ustawa z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: nowelizacja ustawy emerytalnej). Przewiduje ona kilka istotnych zmian, w większości bardzo korzystnych dla obecnych i przyszłych emerytów, dotyczących obliczania wysokości emerytury oraz kapitału początkowego.
Zmiana zasad ustalania daty osiągnięcia wieku emerytalnego
Wysokość emerytury obliczanej na nowych zasadach w dużej mierze jest uzależniona od długości średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku, w którym dana osoba przechodzi na emeryturę. Średnie dalsze trwanie życia dla konkretnego wieku, liczonego w latach i miesiącach, podawane jest corocznie w formie tablicy przez Prezesa GUS. Ogłoszona w danym roku tablica jest właściwa dla osób, które wnioski o przyznanie emerytury składają od 1 kwietnia tego roku do 31 marca następnego roku. Długość średniego dalszego trwania życia dla poszczególnych grup wiekowych ulega z roku na rok stopniowemu wydłużeniu.