Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.565.2024.2.KD
Amortyzacja budynków.
Skutki podatkowe przekazania wnukowi nieruchomości w drodze darowizny.
Stawka amortyzacyjna dla domków letniskowych.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia lokalu mieszkalnego.
Amortyzacja domków letniskowych.
Jeżeli przed rozpoczęciem amortyzacji domków letniskowych wybrana została metoda ich amortyzacji i nie została zastosowana indywidualna stawka amortyzacji to metody tej nie można w trakcie ich amortyzowania zmienić na inną, w tym na metodę indywidualnych stawek amortyzacyjnych.
Stawka amortyzacji budynku letniskowego
Przychód uzyskany przez Panią 25 sierpnia 2021 r. z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dochód uzyskany z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy. Wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży tego
Od 1 stycznia 2022 r. z przepisów updof oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wynika, że jedyną formą opodatkowania prywatnego najmu jest ryczałt. Może to być mylące dla podatników, ponieważ jeszcze w 2022 r. nadal możliwe jest rozliczanie najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Taka możliwość wynika z przepisów przejściowych.
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 z wydatkowaniem kwoty ze zbycia zakupionego lokalu mieszkalnego na zakup z zadatkiem domu i spłatę kredytu zaciągniętego na sprzedaną nieruchomość
Ulga rehabilitacyjna, wydatki na wykonanie utwardzonych ścieżek i podjazdów, likwidację progów i schodów na terenie przylegającym do domu na działce wchodzącej w skład rodzinnych ogrodów działkowych, dla osoby pozostającej na utrzymaniu podatnika.
W zakresie możliwości skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej dotyczącej wydatków na wyrównanie terenu działki wokół domu oraz umocnienie skarpy powstałej w wyniku wyrównania.
W zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego dotyczącego wydatków na nabycie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, oraz wydatków na nabycie prawa do udziału w działce drogowej
Niepodleganie opodatkowaniu aportu działki do spółki cywilnej.
Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które dodane zostało przez art. 1 pkt 11 lit. a ww. ustawy zmieniającej z dniem 1 stycznia 2009 r., związane z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe nie może w niniejszej sprawie mieć zastosowania. Ponadto z uwagi na fakt, iż przedmiotem odpłatnego zbycia była nieruchomość niezabudowana
Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania świadczenia w postaci zmniejszenia opłaty za miejsce w domu studenckim.
Czy zawarcie w formie aktu notarialnego umowy deweloperskiej, połączone z wpłatą całej ceny za lokal mieszkalny w terminie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dawało Wnioskodawcy prawo do skorzystania ze zwolnienia, pomimo, że umowa przenosząca prawo własności została podpisana po upływie dwóch lat, o których mowa w tym przepisie?
Czy opisane w zdarzeniu przyszłym transakcje zbycia / nabycia (sprzedaży) Akcji w Spółce Nabywanej (umowy sprzedaży Akcji przez Sprzedawców na rzecz Wnioskodawcy) za pośrednictwem Domu będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Nabycia akcji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy spłatę kredytu mieszkaniowego wnioskodawca może uwzględnić jako wydatki na własne cele mieszkaniowe przy rozliczaniu przychodu ze sprzedaży domu w 2010r. nabytego na kredyt w 2005r.? W jaki sposób powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie PIT-39 w związku ze sprzedażą domu?
Rozliczenie poniesionych kosztów najmu nieruchomości.
Wniesienie do Spółki w zamian za jej udziały przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.
Czy wydatki poniesione na adaptacje przy budowie domu mieszkalnego można odliczyć jako wydatki poniesione, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli wydatki poniesione na adaptację budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności?