Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.467.2024.2.DP
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup autobusów i ładowarek.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup autobusów i ładowarek.
Uznanie aportu autobusów za czynność podlegającą opodatkowaniu według właściwej stawki. Podstawa opodatkowania dla aportu autobusów.
Brak opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ładowania oraz brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.
Niepodleganie opodatkowaniu czynności nieodpłatnego użyczenia oraz brak prawa do odliczenia podatku w związku z realizacją inwestycji.
Nieopodatkowanie podatkiem VAT udostępniania autobusów na podstawie umowy użyczenia oraz brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Zwolnienie przedmiotowe dochodów Placówek oświatowych (szkoły/przedszkola).
Zarejestrowanie się jako czynny podatnik podatku VAT z tytułu wynajmu autobusów, objętych małżeńską wspólnością majątkową.
Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT opłat otrzymanych przez Gminę od przewoźników za korzystanie z przystanków autobusowych oraz dokumentowanie ww. czynności.
Skutki podatkowe otrzymywanie dotacji, w związku ze sprzedażą ulgowych biletów.
Gmina ma możliwość odliczenia w całości podatku VAT naliczonego przy zakupie autobusu wraz z ładowarką dla przewozu mieszkańców.
Prawo do częściowego odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu.
Brak prawa do odliczenia podatku VAT - zakup autobusów.
Podatek od towarów i usług w zakresie: uznania świadczonej przez Gminę na rzecz Spółki usługi odpłatnego udostępniania autobusów na podstawie umów dzierżawy za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia od podatku oraz prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na zakup autobusów.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem zakup autobusów zeroemisyjnych oraz brak opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego udostępnienia Spółce sp. z o.o. autobusów zeroemisyjnych.
Prawo do odliczenia podatku VAT od ponoszonych wydatków bieżących (wynagrodzenia) oraz wydatków inwestycyjnych (zakup autobusów) związanych ze świadczeniem usług transportu zbiorowego zgodnie ze sposobem określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy, Prawo do odliczenia podatku VAT od ponoszonych wydatków związanych ze świadczeniem usług transportu zbiorowego za pomocą prewspółczynnika
Podatnik zamierza założyć jednoosobową działalność gospodarczą i podpisać umowę o świadczenie usług jako kierowca z FlixBusem na rzecz którego będzie wystawiał faktury za swoje usługi. Autobusy kursują po Polsce, ale także po innych krajach UE. W Polsce podatnik korzysta ze zwolnienia z VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Czy podatnik, który wykonuje swoją działalność poza granicami Polski,
Uznanie aportu nowego taboru autobusowego do Spółki za czynność podlegającą opodatkowaniu, niekorzystającą ze zwolnienia od tego podatku oraz prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego od zakupionego taboru autobusowego.
Prawo do odliczenia podatku VAT - autobusy elektryczne.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na zakup autobusu szkolnego.
WIS Usługa – wynajem autobusu wraz z kierowcą.
Prawo do odliczenia całości podatku naliczonego w związku z budową/przebudową przystanków autobusowych, zatok autobusowych i wiat przystankowych.
Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 45.19.4 (usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli) 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.