Weksel in blanco nie może być batem na ofiary lichwiarzy
Czy Wnioskodawca postąpił w prawidłowy sposób zaliczając do KUP 2022 r. wartość netto wierzytelności objętych Fakturami, które zostały odpisane jako nieściągalne na dzień 31 grudnia 2022 r.?
Skutki podatkowe zwolnienia z długu.
W numerze 27 „Serwisu Finansowo-Księgowego” z 6 lipca br. został zamieszczony artykuł pt. „Weksel in blanco”, dotyczący opłaty skarbowej od weksli in blanco. W związku z tym artykułem powstaje wątpliwość, jak skutecznie należy uiszczać opłatę skarbową od weksli in blanco, dla których w chwili wystawienia weksla nie jest znana suma zobowiązania wekslowego.
Kupiliśmy dość wartościowy środek trwały. Dostawca zgodził się na płatność za trzy miesiące, pod warunkiem że wystawimy weksel własny lub weksel własny in blanco. Weksel ma być wystawiony na trochę większą sumę niż nasze zobowiązanie z tytułu zakupu. Jakie zagrożenia mogą wyniknąć dla nas z wystawienia weksla? Jak go wykazać w księgach?
W jaki sposób uiszcza się opłatę skarbową od weksla wystawionego in blanco, na którym nie ma wpisanej sumy wekslowej, a jej wysokość znana będzie dopiero w chwili uzupełniania weksla?
Prawidłowe zabezpieczenie przyszłych roszczeń już na etapie zawierania kontraktu przekłada się na jasne, poprawne stosunki z kontrahentem, zabezpiecza dany kontrakt, stanowiąc gwarancję odzyskania wierzytelności. Najlepszym momentem na ustalenie składu majątku kontrahenta, jego wartości oraz ustanowionych na nim ewentualnych obciążeń na rzecz innych wierzycieli jest etap przednegocjacyjny. Wiedza ta
skutki podatkowe zwolnienia z długu poręczyciela wekslowego
skutki podatkowe zwolnienia z długu poręczyciela wekslowego
Przepisy prawa pracy nie zakazują wprost stosowania weksli w stosunkach pracy. Jednak zdaniem Sądu Najwyższego posługiwanie się wekslem do zabezpieczenia roszczeń pracodawcy wobec pracowników jest niezgodne z prawem. Stanowisko to podzielają także resort pracy i PIP.
Stosowanie weksli jako zabezpieczenia roszczeń pracodawcy w stosunku pracy jest niedopuszczalne. Zdaniem PIP, zakaz stosowania tej formy zabezpieczenia wierzytelności pracodawcy powinien jednak zostać uregulowany wprost w przepisach.
Wynagrodzenie za poręczenie pożyczki Spółce
Wynagrodzenie za poręczenie pożyczki Spółce
Działania pracodawców polegające na wykorzystywaniu weksla w celu zabezpieczenia roszczeń wobec pracownika powstałych ze stosunku pracy naruszają, zdaniem resortu pracy, przepisy prawa pracy.
Na zabezpieczenie roszczeń mogących wyniknąć z prowadzonej działalności gospodarczej przez firmę X bank Y otrzymał weksel wystawiony przez tę firmę. Akceptantem (płatnikiem) tego weksla jest współpracująca z firmą X firma Z. Bank X, w drodze indosu inkasowego, upoważnił naszą spółkę XYZ do odbioru kwoty wekslowej w dacie wykupu weksla. Jednak po przesłaniu weksla do siedziby naszej spółki zorientowaliśmy
Czy powinniśmy w sprawozdaniu finansowym za 2011 r. utworzyć rezerwę na udzielone przez naszą jednostkę poręczenie weksla in blanco wystawionego przez spółkę od nas zależną?
W biznesie bardzo często przedsiębiorcy stosują różne zabezpieczenia swoich należności. Jednym z najbardziej skutecznych jest weksel - z uwagi na abstrakcyjność zobowiązania i możliwość zastrzeżenia dodatkowych klauzul. Jedną z nich jest poręczenie, które jest niezależne od odpowiedzialności dłużnika głównego. Pozwala właścicielowi weksla na szybkie i sprawne ściągnięcie należności.
Jeżeli z tytułu poręczenia, wspólnik otrzyma wynagrodzenie to czy będzie to dochód z treści art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy będzie obowiązek potrącenia podatku przez płatnika czy też podatek będzie płacił podatnik w rocznym rozliczeniu, naliczonym według tabeli?