Artykuł
Skuteczne metody zabezpieczenia wierzytelności
Zabezpieczenia wekslowe
Weksel jako zabezpieczenie
Weksel jest popularnym instrumentem zabezpieczania wierzytelności pieniężnych ze względu na niski koszt i łatwość jego wystawienia. Może on zabezpieczać każdy rodzaj wierzytelności.
Jeśli weksel podpisał tylko dłużnik, wówczas wierzyciel uzyskuje głównie możliwość łatwiejszego, szybszego i tańszego dochodzenia swych roszczeń w drodze postępowania nakazowego, nie zaś prawo do majątku dłużnika mocniejsze od innych wierzycieli, jak to ma miejsce w przypadku zabezpieczeń rzeczowych. Wartość zabezpieczenia wekslowego zależy od stanu majątku osobistego osoby, która podpisała weksel w chwili dochodzenia należności.
Istota i rodzaje weksla
Weksel jest papierem wartościowym o formie i treści ściśle określonej przez prawo wekslowe dalej p.w.), na którego treść składa się bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty (weksel własny) lub bezwarunkowe polecenie zapłaty (weksel trasowany) oznaczonej sumy pieniężnej (sumy wekslowej), we wskazanym miejscu i czasie, pochodzące od wystawcy weksla i opatrzone jego podpisem. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje weksli: własny i trasowany. Weksel własny zawiera złożone przez jego wystawcę bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty oznaczonej kwoty posiadaczowi weksla. Natomiast wystawiając weksel trasowany, wystawca poleca bezwarunkowo osobie trzeciej (trasatowi) zapłatę oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz posiadacza weksla, przy czym osoba ta stanie się zobowiązana do zapłaty dopiero wtedy, jeśli przyjmie zawarte w wekslu polecenie zapłaty przez złożenie na nim swojego podpisu (tzw. akceptu). Trasat, który zaciągnął zobowiązanie wekslowe przez podpisanie weksla, nazywany jest akceptantem.
Treść i forma weksla
Zgodnie z art. 1 i 101 p.w. weksel (w zależności od jego typu) dla swej ważności powinien zawierać w swej treści następujące elementy:
l
nazwę weksel,l
bezwarunkowe przyrzeczenie (weksel własny) lub polecenie (weksel trasowany) zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej,-
keyboard_arrow_right