Wyrok NSA z 25 sierpnia 2000 r., I SA/Łd 766/98
Brak gazu czy drogi dojazdowej nie stanowi o względach technicznych wykluczających zastosowanie wyższych stawek podatku od nieruchomości wykorzystywanych do działalności gospodarczej - wyrok NSA z 5 lipca 2012 r. (sygn. akt II FSK 229/11).
Wydatki na budowę drogi dojazdowej do przedsiębiorstwa, która zostanie nieodpłatnie przekazana gminie, stanowią koszt podatkowy. Ponieważ wydatki te stanowią tzw. koszty pośrednie, są one potrącalne w dacie ich poniesienia. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Trybunał Sprawiedliwości UE zgodził się na odliczenie VAT naliczonego w fakturach dokumentujących wydatki na infrastrukturę przekazaną do nieodpłatnego użytku publicznego, która dopiero w przyszłości może pozwolić na prowadzenie działalności opodatkowanej VAT. Takie stanowisko TSUE zajął w wyroku z 22 października 2015 r. w sprawie C 126/14 (Sveda UAB).
Firma na działkach budowlanych stanowiących jej własność wybudowała domy mieszkalne. Dojazd i dojście do tych działek następuje wewnętrzną drogą, której właścicielem jest firma. W aktach notarialnych dotyczących sprzedaży tych zabudowanych nieruchomości ustanawiana jest nieodpłatna służebność przejścia i przejazdu przez działkę będącą własnością firmy na rzecz każdego nabywcy nieruchomości. Czy nieodpłatne
Jaką stawkę zastosować przy sprzedaży gruntów rolnych zabudowanych rowem odwadniającym, drogą dojazdową oraz studnią, jeśli VAT był odliczany od nakładów na budowę tych budowli?
Czy całość sprzedaży przez dewelopera lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w działce, na której oprócz budynku mieszkalnego znajduje się parking i droga dojazdowa, należy opodatkować stawką 7%, czy opodatkować oddzielnie lokal z przypadającym mu udziałem w gruncie i oddzielnie udział w działce, na której znajduje się infrastruktura? Co w przypadku garaży znajdujących się w budynku?
Czy wydatki na budowę dojazdów, zjazdów itp. można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów? 1. Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Wielkopolskim z 18 listopada 2005 r. (nr ZD-406/5/05) 2. Postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 12 sierpnia 2005 r. (nr IIUSpbIA/1/415-43/213a/46/05/BB)2.