Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-03-14

Budowa dróg dojazdowych - koncepcje rozliczenia podatkowego

Czy wydatki na budowę dojazdów, zjazdów itp. można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?

Wojciech Maruchin
Inwestorzy często spotykają się w praktyce z problemem interpretacji przepisów w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w przypadku inwestycji na cudzym gruncie. Dotyczy to najczęściej sytuacji, gdy inwestor zamierza nabyć nieruchomość, wybudować na niej centrum handlowe, a następnie wydzierżawić nieruchomość na rzecz firmy prowadzącej działalność handlową. W tym celu zawiera umowę przedwstępną nabycia nieruchomości. Z reguły nieruchomość ta z uwagi na jej usytuowanie nie posiada komunikacji z drogami publicznymi. Wobec braku takiego połączenia, wykluczona jest możliwość korzystania przez klientów firmy prowadzącej działalność handlową z wybudowanego centrum handlowego. W rezultacie tych niedogodności umowa dzierżawy pomiędzy inwestorem a firmą handlową może nie dojść do skutku.
Konieczna partycypacja w kosztach
Aby zapobiec takiemu obrotowi sprawy i zapewnić odpowiednie połączenie nieruchomości z drogą publiczną, inwestor zwraca się z reguły do właściwego organu gminy o zgodę na przebudowanie drogi w taki sposób, ażeby doprowadzić do skomunikowania nieruchomości. Jednak ze względu na ograniczone możliwości finansowe organ gminy uzależnia najczęściej dokonanie takiej przebudowy od partycypacji inwestora w kosztach.
Zgodnie z art. 16 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia. Przywołane przepisy nakazują, aby szczegółowe warunki budowy lub przebudowy dróg określano każdorazowo w umowie między zarządcą drogi a inwestorem inwestycji niedrogowej. Na podstawie tych przepisów inwestor zawiera z gminą występującą jako zarządca drogi umowę, w której zobowiązuje się do zapłacenia na rzecz gminy określonej kwoty. Gmina zobowiązuje się wydatkować przedmiotową kwotę wyłącznie na realizację przebudowy ww. drogi. Istotne jest również i to, że przedmiotowe wydatki nie są w jakikolwiek sposób inwestorowi zwracane. Po przebudowie drogi przez gminę inwestor przystępuje niezwłocznie do wykonania zawartej umowy przedwstępnej, nabywa nieruchomość gruntową, buduje na niej centrum handlowe i wydzierżawia je w celu osiągania przychodów z czynszu dzierżawnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00