Przepisy zakładające wprowadzenie emerytur stażowych mają kilka słabych punktów – i to poważnych
Wiadomo, że musi być w tym dokumencie ujęty, ale nie wiadomo, ile razy i jak. W praktyce mówi się o trzech opcjach, w tym o wskazaniu tego wolnego jako okresu nieskładkowego. To jednak nie ma potwierdzenia w przepisach
Najniższa emerytura 2021 zgodnie z waloryzacją 1 marca wzrośnie o 50 zł. Komu się należy? Ile lat pracy minimum należy mieć w celu uzyskania minimalnej emerytury? Jakie warunki należy spełnić?
Czytelnicy „Serwisu PP” często zwracają się do redakcji z pytaniami dotyczącymi nabywania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Zmienione przepisy ułatwiają uzyskanie renty osobom całkowicie niezdolnym do pracy. Osoby z okresem składkowym wynoszącym co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny nie muszą posiadać 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego w ostatnim 10-leciu, aby uzyskać świadczenie.
Słyszałem, że niektóre grupy zawodowe mogą uzyskać zaświadczenia o stażu i zarobkach potrzebne do naliczenia kapitału bezpośrednio w ZUS. Proszę o informację, kogo to dotyczy. - Marek M. z Krakowa.
Osoby dorabiające do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych do końca maja 2012 r. muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w poprzednim roku rozliczeniowym, przedkładając zaświadczenie wystawione przez płatnika składek lub - jeśli prowadzą działalność gospodarczą - własne oświadczenie. W tym roku po raz pierwszy ZUS rozliczy ich przychód według nowych zasad.
Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy można zaliczyć do stażu pracy jako okres nieskładkowy zasiłek chorobowy, który był wypłacony w czasie urlopu bezpłatnego według zestawienia: • urlop bezpłatny 1.02-5.12.1996 r., • zatrudnienie na czas określony w czasie trwania urlopu bezpłatnego 1.02-30.06.1996 r., • wypadek w pracy i zwolnienie lekarskie 28.04-30.06.1996 r., • zasiłek chorobowy do 30.09. 1996 r.
Emeryci uzyskają dodatkowe możliwości podwyższenia swojego świadczenia. Osoby, które przed 1999 r. opiekowały się dzieckiem lub studiowały, będą mogły uwzględnić ten okres w podstawie wymiaru emerytury. Zmienią się również zasady przeliczania emerytury dla osób, które po otrzymaniu świadczenia kontynuują pracę zarobkową.
Nasz pracownik pracował w Kanadzie przez 25 lat. W 2010 r. wrócił do Polski i od 1 października 2010 r. podjął pracę w naszej firmie. Pracownik oświadczył, że w maju 2011 r. ukończy wiek emerytalny - 65 lat i jeszcze w tym miesiącu będzie chciał wystąpić o przyznanie emerytury w powszechnym wieku emerytalnym. Czy mając tak krótki okres ubezpieczenia w Polsce ZUS ustali mu prawo do tego świadczenia?
Ustalenie wysokości kapitału początkowego jest możliwe tylko na podstawie kompletnej dokumentacji. Przesyła ją do ZUS płatnik albo ubezpieczony.
W październiku 2017 r. zamierzam złożyć wniosek o emeryturę. Kapitał początkowy miałam wyliczony w 2002 r. Do 31 grudnia 1998 r. udokumentowałam krótki okres składkowy (6 lat) oraz 5-letni okres studiów, który został ograniczony do 1/3 okresów składkowych. Będąc na ostatnim roku studiów, urodziłam dziecko. Na tę okoliczność nie przedkładałam wówczas żadnych dokumentów. Czy przed złożeniem wniosku o
Rozpoczęliśmy działalność w styczniu 2012 r., jednak pod koniec ubiegłego roku nasza firma utraciła płynność finansową, w związku z tym zdecydowaliśmy się zwolnić wszystkich pracowników z końcem kwietnia br. Od lutego 2013 r. nie wypłacamy wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowujemy świadectwa pracy (wszyscy pracownicy są zatrudnieni do końca kwietnia). W jaki sposób
Jedna z osób zatrudnionych w moim zakładzie pracy (od marca 1995 r.) ma zamiar przejść w najbliższym czasie na emeryturę. W 1996 r. oraz w 1997 r. kilkakrotnie przebywała na dłuższym zwolnieniu lekarskim, z tytułu którego pobierała zasiłek chorobowy. W tym samym czasie zatrudniona była na 0,1 etatu jako lekarz - dyżurant w innym szpitalu. Okresy zwolnień lekarskich nie pokrywały się jednak z terminami