Data publikacji: 03.07.2018
Zasiłek przedemerytalny a prawo do renty
Czytelnicy „Serwisu PP” często zwracają się do redakcji z pytaniami dotyczącymi nabywania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Grażyna Kuśmierczyk
Departament Świadczeń Emerytalno-Rentowych
Centrala ZUS
Poniżej przedstawiamy odpowiedź na problematykę nabywania prawa do renty w trakcie pobierania zasiłku przedemerytalnego.
Mam ojca w wieku 58 lat, który pobiera zasiłek przedemerytalny. 30 czerwca miał udar mózgu. W sierpniu zostały złożone dokumenty do ZUS w sprawie nabycia prawa do renty. Tata otrzymał wezwanie na komisję, rentę przyznano, miało dojść do przelewu pieniędzy, lecz pracownik ZUS zadzwonił i stwierdził, że tata nie może dostać świadczeń rentowych, ponieważ był na zasiłku przedemerytalnym i nie ma prawa do renty. O tym fakcie został powiadomiony telefonicznie, a także o tym, że został „cofnięty” do urzędu pracy i ma oczekiwać na ponowną komisję lekarską. Czy mogę uzyskać informację, na podstawie jakiego artykułu ojcu została „cofnięta” renta i dlaczego ZUS nie przysłał żadnego dokumentu stwierdzającego cofnięcie renty. W jaki sposób mogę domagać się od ZUS świadczeń rentowych dla mojego ojca?
Jednoznacznie brzmiąca odpowiedź na postawione pytania, dotyczące odmowy przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, może być udzielona jedynie na podstawie dokumentacji zgromadzonej przez ZUS w tej sprawie. Dlatego też można udać się do ZUS i zażądać szczegółowych wyjaśnień. Nie dysponując taką dokumentacją, mogę jedynie podać swoje przypuszczenia dotyczące tego, co mogło być podstawą nie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy.